حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

آیا تحول بر اساس انتخاب طبیعی ادامه دارد؟ یک چشم‌­انداز از سایبورگیزاسیون ما

resized 1116069 586

اندازه فونت:

انسیه‌حیدری

بعد از انقلاب صنعتی، جهان­‌بینی ما شکل ویژه‌­ای به خود گرفت. ما برای فهمیدن و تسلط بر طبیعت تصمیم به تخصصی­‌سازی گرفتیم. پیرامون­‌مان را که کلاً طبیعت می­‌گفتیم چند پاره کردیم و برای شناخت هر بخش، مهندسانی را برگزیدیم که آن را مطالعه کنند. مهندسان به روخوانی از دست طبیعت پرداختند و پیرامون‌مان را دوباره طراحی و معماری کردند تا همه چیز در کنترل ما باشد. به این ترتیب یک سمت طبیعت را داشتیم، در حال رشدی پیچیده و عجیب و مختص خود و سمت دیگر طراحان و معمارانی که طرح می­زدند، می‌­ساختند و مونتاژ می­کردند و طبیعت را تغییر می­دادند، شبیه این که فکر کنید دنیایی داشتیم متشکل از حیاط خانه چارلز داروین و هنری فورد که همسایه دیوار به دیوار هم بودند.

 سال­‌ها به همین منوال گذشت و ماحصل آن انسان­‌های مجهز به فناوری‌­های پیچیده و جذابی چون ما شد. اما این روزها ماجرا در حال تغییر است و ما فکر می­‌کنیم، تشدید تخصصی­‌سازی باعث می­شود نتوانیم آن طور که باید رازهای پیرامون­‌مان را بفهمیم و حتی گاهی گیج و سردرگم می­شویم. به نظر شما برای حل این مسئله و فاصل‌ه­ای که بین حیطه کاری فورد و داروین افتاده چه فکری باید کرد؟!

برای بسط فناوری، و بهره بیشتر و بهینه­‌تر از آن باید راهی پیدا شود. ما مجهز به علوم پیچیده فراوانی هستیم که هر کدام دنیای بیکرا‌‌‌‌‌‌ن‌ه­ای در خود دارند، اما ما هنوز نتوانستیم به پیچیدگی موجود در طراحی پوست انسان یا انعطاف­پذیری ماده­ای که کرم ابریشم می­سازد برسیم! چرا؟ این­ سؤالی است که دانشمندان و محققان دانشگاه­های بزرگِ دنیا با آن زندگی می­کنند و اتفاقاً راه­‌هایی هم پیدا کردند. راه­ حل اولیه آن­ها درهم­‌ آمیختن حوزه کاری فورد و داروین است، پس وارد فعالیت­‌های بین­‌رشته­‌ای شدند و تنها یکی از دستاوردهای­شان، پیش­روی در طراحی و ساخت پارچه­‌های زنده و هوشمند است. آن­ها با تلفیق حوزه‌های: طراحی کامپیوتری و توانایی برنامه­‌نویسان، علم جذاب و وسیع مواد، زیست­‌شناسی مصنوعی همراه با ویرایش DNA و در نهایت با کمک غیرقابل انکار فناوری­ رو به رشد و بسیار گسترده نیمه­‌هادی و روبات­‌های میکروسکوپیکی، موفق به روخوانی دقیق‌­تری از روی دست کرم ابریشم شده و در حال بازنویسی عملکردهای جدید زیستی برای تولید پارچه‌­ها و به تبع پوشاک زنده و هوشمند هستند.

برای این منظور آن­­ها رفتار و تولیدات کرم ابریشم را تحت نظر گرفتند و قرار است مدتی با او زندگی کنند. در این همراهی علوم و فناوری­‌های نامبرده، تراشه­‌های میکروسکوپیکی بسیار کاربردی هستند. این تراشه­‌ها که در صنعت نیمه­ هادی تولید و توسط طراحان و برنامه­‌نویسان کنترل می­شوند روی سر کرم، این معمار کوچک همه­‌کاره، گذاشته می­شود تا تمام حرکت­‌هایش را پایش کنند. اگر چه هیچ­کس نمی­‌داند دقیقاً در سر کرم چه می­‌گذرد اما با این­ حال و با آخرین ابزاری که وجود دارد، مسیر زندگی او را با کمک برنامه‌­نویسان رونویسی می­شود تا فرآیند انتخاب‌­ها و کارهای او در تولید ماده مشخص شود.

ادامه این مطلب را در شماره آبان ماه مجله دانشمند بخوانید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین