حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

دستاوردهای علمی و فناوری ایران در گام اول انقلاب و ضرورت قوی شدن در گام دوم

unnamed2

اندازه فونت:

دکتر علی خطیبی

مدیرمسئول

 

پیشرفت‌های علمی و دستیابی ایران به برخی از فناوری‌های نوین در چهار دهه اخیر، به‌گونه‌ای حیرت‌انگیز است که غربی‌ها به‌شدت نگران شده و یکی از علل افزایش فشارها و کارشکنی‌های آنان بر ایران با بهانه‌هایی مختلف از جمله موضوع هسته‌ای این است که با تشدید تحریم‌ها جلوی پیشرفت‌های ایران را بگیرند.

پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، 40 درصد از مردم ایران (جمعیتی بالغ بر ۱۴ میلیون) بی‌سواد بودند. پس از پیروزی انقلاب به برکت تلاش‌های فراوان مراکز آموزشی، با وجود جنگ تحمیلی و مشکلات عدیده دیگر برای کشور، میلیون‌ها نفر از کسانی که از نعمت خواندن و نوشتن محروم بودند، باسواد شدند که این موفقیت چشم‌گیری است. همچنین تعداد دانشگاه‌های کشور که پیش از انقلاب حدود 15 واحد دانشگاهی بود، امروز به بیش از 2640 واحد رسیده است.

امروز حدود 2 درصد از تولید علم جهان به کشورمان تعلق دارد  و بیش از 200 دانشمند ایرانی در سطح دانشمندان برتر جهان هستند. پژوهش و تحقیق مایه تحکیم استقلال کشور است و سال گذشته بیش از 40 فرآورده علمی (پتنت) در جهان ثبت شده است.

رشد روزافزون و حضور فعال ایران در عرصه‌های علمی به‌قدری با سرعت و چشم‌گیر است که تاکنون افزون بر 26000 اختراع علمی از سوی دانش‌پژوهان جوان ایرانی به ثبت رسیده است که به کسب بیش از 360 مدال علمی در المپیادهای مهم جهان منجر شده است.

فناوری نانو یکی از معدود فناوری‌هایی است که در دوران پیش از انقلاب اسلامی، حتی در سطح دنیا نیز مطرح نبود؛ اما نکته‌ی درخور توجه این است که از زمان ظهور این فناوری در دنیا، ایران نیز به‌موقع با فناوری نانو همراه شد و امروزه به درجه‌ای از پیشرفت رسیده که هم‌اکنون ایران ششمین کشور پیشرو دنیا در زمینه‌ی تولیدات فناوری نانو است.

در حوزه فناوری هسته‌ای، ایران در چهار دهه‌ی گذشته و به‌خصوص در سال‌های اخیر گام‌های بزرگی برداشته است. در سال 1353 سازمان انرژی اتمی ایران تأسیس شد و قرارداد ساخت نیروگاه اتمی «بوشهر» نیز به امضا رسید؛ اما از آن زمان تا سال 1381 فعالیت قابل‌توجهی صورت نگرفت. در 20 بهمن 1381 رئیس‌جمهور وقت کشور خبر از تهیه سوخت هسته‌ای به‌دست متخصصان ایرانی برای نیروگاه‌های هسته‌ای ایران داد. در فروردین 1385 ایران اسلامی به همت غیور مردانی چون شهید مسعود علی‌محمدی، مجید شهریاری، داریوش رضایی‌نژاد و مصطفی احمدی‌روشن، موفق به غنی‌سازی اورانیوم به میزان 5/3 درصد شد. در تاریخ ۲۶ بهمن ۱۳۹۰ (15 فوریه ۲۰۱۲) ایران موفق به ساخت میله‌ی سوخت هسته‌ای ۲۰ درصد غنی‌شده و بارگذاری آن در رآکتور تحقیقاتی ۵۵ مگاواتی شد.

حوزه هوا و فضا (Aerospace) یکی دیگر از حوزه‌هایی است که ایران در سال‌های اخیر پیشرفت‌های خیره‌کننده‌ای در آن داشته است؛ به‌گونه‌ای که بنا به اظهارنظر مؤسسه معتبر جهانی «فوتون»، ایران یکی از قدرت‌های نوظهور در عرصه فناوری هوا و فضا و یازدهمین کشور از نظر توسعه در عرصه فناوری فضایی است.

سلول‌های بنیادی، توانایی خود ‌نوسازی (Self Renewing) و تمایز (Differentiating) به انواع سلول‌ها از جمله سلول‌های خونی، قلبی، عصبی و غضروفی و بازسازی و ترمیم بافت‌های مختلف آسیب‌دیده بدن را دارند. هم‌اکنون ایران در میان کشورهای متبحر در زمینه تحقیقات سلول‌های بنیادی پرتوان (I.S.P)، جزء ۱۰ کشور برتر جهان قرار دارد و رتبه نخست در منطقه را دارد. محققان ایرانی توانسته‌اند با درایت و تلاشی در خور تحسین، پیشرفت‌های خوبی در این زمینه داشته باشند.

 در پایان می‌توان گفت از جمله مؤلفه‌های مهم در ارزیابی قدرت کشورها، علم و فناوری پیشرفته است. خوشبختانه ایران به‌رغم تمامی موانع و محدودیت‏ها، در این زمینه نیز دارای توانمندی قابل‌ملاحظه‌ای است. امروزه با گذشت چهار دهه، جهشی بزرگ در حوزه علم و فناوری و پژوهش در کشور ایجاد شده است و قله‌های افتخاری که تا پیش از این در انحصار چند کشور پیشرفته بود، در تصرف جوانان نخبه و انقلابی ایران اسلامی است و در گام دوم انقلاب، قوی شدن و تقویت نقاط ضعف تنها گزینه پیش روی ماست.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین