حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

در مراسم اسکار امسال چه خواهد گذشت؟

oscars 2021

اندازه فونت:

کیوان اولی‌زاده

سال 2020، سال عجیبی برای کل دنیا بود. آمدن ویروسی ناشناخته که بارها در فیلم‌ها دیده بودیم، باعث شد کل دنیا از جمله صنعت فیلم‌سازی و سینما نیز تحت تاثیر این ویروس قرار گیرند. حتی مراسم اسکار تحت تاثیر قرار گرفت و تاریخ آن 2 ماه به تعویق افتاد و طبق برنامه آکادمی اسکار، این مراسم در تاریخ 25 آوریل 2021 (5 اردیبهشت‌ماه 1400) برگزار خواهد شد اما با وجود این ویروس عجیب، امسال نیز شاهد اکران فیلم‌های تماشایی در دنیا بودیم. در این شماره از مجله دانشمند به تحلیل و بررسی مختصر 4 فیلم می‌پردازیم که می‌توان گفت جز بهترین فیلم‌های اکران شده در سال 2020 بودند و در رشته‌های مختلف اسکار 2021 مدعی و کاندیدای کسب جایزه اسکارند. در شماره قبل مجله، فیلم «سرزمین آوارگان» مورد بررسی قرار گرفت و عنوان شد که در ‌بخش بهترین کارگردانی، نامزد اصلی کسب جایزه اسکار است. 

1- دادگاه شیکاگو 7

فیلم «دادگاه شیکاگو 7» به نویسندگی و کارگردانی آرون سورکین یکی از بهترین فیلم‌های اکران شده در سال 2020 بود که نظر مثبت اکثر طرفداران سینما و منتقدان را به خود جلب کرده است. این فیلم داستان ننگین‌ترین دادگاه آمریکا را روایت می‌کند که پس از تظاهرات چند جبهه مختلف در سال 1968 علیه جنگ ویتنام شکل گرفت. در پی این تظاهرات، افرادی به عنوان سردسته دستگیر شدند و برای آنها دادگاهی در زمان ریاست‌جمهوری نیکسون تشکیل شد. این فیلم در 6 رشته بهترین فیلم، بهترین فیلم‌نامه اورجینال، بهترین ترانه، بهترین فیلم‌برداری، بهترین تدوین و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، کاندیدای جایزه اسکار است. فیلم به لحاظ کارگردانی و فیلم‌نامه‌نویسی در سطح بسیار بالایی قرار دارد. آرون سورکین که برای نوشتن فیلم‌نامه شبکه اجتماعی در سال 2010، جایزه اسکار را کسب کرد، امسال نیز یکی از مدعیان اصلی کسب این جایزه است زیرا این فیلم به لحاظ شخصیت‌پردازی و تحول شخصیت‎ها، شروع‌بندی و پایان‌بندی بسیار عالی ظاهر شده است. در ‌بخش بهترین تدوین، می‌توان گفت رقیب‌های دیگر حرفی برای گفتن نخواهند داشت و به احتمال زیاد جایزه اسکار بهترین تدوین به فیلم «دادگاه شیکاگو 7» برسد. یکی دیگر از بخش‌هایی که ممکن است این فیلم در آن برنده اسکار شود، بخش بهترین بازیگر نقش مکمل مرد است. ساشا بارون کوهن در این فیلم به حدی زیبا، جذاب و خوب نقشش را بازی کرده که بیننده به راحتی با وی ارتباط برقرار می‌کند و این موضوع هنر این بازیگر توانا و کارگردانی سورکین را نشان می‌دهد. در کل، فیلم «دادگاه شیکاگو 7» را می‌توان یکی از بهترین فیلم‌های سال 2020 عنوان کرد که بیننده به مدت 2 ساعت و نیم و به شکلی کاملا ماهرانه در جریان ننگین‌ترین دادگاه تاریخ آمریکا قرار خواهد گرفت.

 2- پدر

فیلم «پدر» به کارگردانی فلوریان زلر، یک درام تلخ از انزوا و نابودی تدریجی یک ذهن است. در این فیلم به بیماری بسیار مهم آلزایمر پرداخته می‌شود. بازی فوق‌العاده آنتونی هاپکینز در این فیلم وی را یکی از مدعیان اصلی کسب جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد کرده است. این فیلم در 5 رشته دیگر از جمله: بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش مکمل زن، بهترین فیلم‌نامه اقتباسی، بهترین تدوین و بهترین طراحی صحنه نیز کاندیدای جایزه اسکار است. در رشته‌های عنوان شده نیز شانس کسب جایزه اسکار برای این فیلم در فیلم‌نامه اقتباسی وجود دارد. این فیلم مشکلات ابتلا به بیماری آلزایمر، توهمات و افکار یک فرد را به شکلی دراماتیک به ما نشان می‎دهد. فیلم به لحاظ بازیگری و احساس در سطح فوق‌العاده‌ای قرار دارد. موسیقی متن این فیلم توسط لودیکو اناوودی تنظیم شده، که بسیار ماهرانه به پیش‌برد فیلم کمک می‌کند. عوض شدن مداوم وسایل و شکل ظاهری آپارتمانی که آنتونی در آن زندگی می‌کند به شکلی هنرمندانه ذهن مخدوش آنتونی را نشان می‌دهد. در واقع می‌توان گفت یکی از کاندید‌اهای اصلی اعطای اسکار طراحی صحنه، فیلم «پدر» خواهد بود. این فیلم با داستانی زیبا، احساسی و گیرا یکی از زیباترین فیلم‌های اکران شده در سال 2020 بوده است که می‌تواند در مراسم اسکار همه را شگفت‌زده کند.

 3- میناری

لی ایزاک چانگ، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس کره‌ای، کارگردانی و نویسندگی فیلم «میناری» را به عهده داشته است. کسانی که با سینمای کره آشنایند از دیدن این فیلم متعجب خواهند شد زیرا با ژانرهای سینمای کره کاملاً متفاوت است. این فیلم داستان مهاجرت یک خانواده کره‌ای را به سرزمین رویاها یعنی آمریکا نشان می‎دهد. این فیلم در 6 رشته، بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین بازیگر نقش مکمل زن، بهترین موسیقی متن، بهترین فیلم‌نامه اورجینال و بهترین کارگردانی کاندیدای کسب جایزه اسکار است. فیلم چانگ در‌بخش بهترین فیلم مدعی اصلی کسب جایزه اسکار است. داستانی ساده به دور از اتفاقات عجیب، بازیگری خوب، موسیقی متن همراه و توجه ویژه به جایگاه خانواده و همچنین نشان دادن آمریکا به عنوان سرزمین رویاها، باعث شده این فیلم در‌بخش بهترین فیلم مدعی اصلی کسب جایزه اسکار باشد. البته در‌بخش بهترین بازیگر نقش مکمل زن نیز رقابت سختی میان یون یا جانگ برای این فیلم و الویا کلمن برای فیلم پدر وجود دارد که اکثر منتقدان سینما شانس بیشتری را برای الویا کلمن قائل‌اند. این فیلم به لحاظ تحول شخصیتی بسیار زیبا عمل کرده و شخصیت اصلی فیلم با بازی استوین ین به تدریج و کم‌کم تغییر می‌کند به صورتی که در انتهای فیلم جایگاه خانواده برای این فرد مهم‌تر از هر چیزی خواهد شد. فیلم میناری با داستانی ساده و گیرا جز فیلم‌های متوسط رو به بالای امسال است که با اقبال خوبی در اسکار روبه‌رو شده و احتمال دارد جهانیان را مانند فیلم «انگل» شگفت‌زده کند.

 4- روح

پیت داکتر، کارگردان خلاق شرکت پیکسار، وظیفه کارگردانی این انیمیشن جذاب و سرگرم‌کننده را به عهده داشته است. شاید بتوان گفت تنها رشته‌ای که اسکار آن از اینک حتمی به نظر می‎رسد، بهترین انیمیشن بلند سال باشد که به انیمیشن جذاب «روح» خواهد رسید. این انیمیشن به زیبایی، امید به زندگی را نشان می‌دهد. جو گاردنر یک معلم موسیقی است که سودای مشهور شدن و نواختن پیانو با یک گروه جاز مشهور را در سر دارد. جو گاردنر در روزی که از طرف گروه جاز به وی اجازه می‌دهند که با آنها پیانو بنوازد، طی یک حادثه می‌میرد و روحش به دنیای برزخ می‌رود. وی در برزخ خود را از دیگر روح‌های مرده جدا کرده و در تلاش است که مجددا به زندگی برگردد. این فیلم داستان روح‌هایی را نشان می‌دهد که در برزخ هستند و یا انسان‌هایی که زنده‌اند اما گویی در برزخ زندگی‌ می‌کنند. این انیمیشن به زیبایی، مفاهیم عمیق انسانی و فلسفی را در حوزه مرگ و زندگی به بیننده القا می‌کند و به جرات می‌توان گفت یکی از عمیق‌ترین و زیباترین فیلم‌های اکران شده در سال 2020 بوده است. این انیمیشن خلاق در 2 رشته بهترین موسیقی متن و بهترین صداگذاری نیز کاندیدای کسب جایزه اسکار است و چون موضوع انیمیشن «روح» در رابطه با زندگی و مرگ یک معلم موسیقی است، سازندگان این انیمیشن از موسیقی‌دان‌های بزرگ دنیا از جمله کیهان کلهر نوازنده توانمند کشورمان نیز در رابطه با فلسفه موسیقی مشورت گرفته‌اند. انیمیشن «روح» در رشته بهترین موسیقی متن نیز یکی از مدعیان اصلی کسب جایزه اسکار است که شانس بالایی برای بردن این جایزه دارد. شاید بتوان گفت تنها نکته منفی این انیمیشن، درک سخت آن برای کودکان باشد البته تا جای ممکن، سعی شده است فضای برزخ، کودکانه و رنگارنگ طراحی شود هرچند با این کار نیز، فهم این انیمیشن برای کودکان بسیار سخت خواهد بود.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین