حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

بسیار سفر باید...

اندازه فونت:

علیرضا حاتمی

«بسیار سفر باید تا پخته شود خامی» مصرعی از سعدی، شاعر بزرگ پارسی زبان که بسیار آن را شنیده‌‌ و به کار برده‌ایم. گرچه امروزه نسبت به گذشته، مسیرهای متنوع‌تری برای کسب تجربه و دانش‌اندوزی وجود دارد اما همچنان سفر در کنار فواید مختلف‌ آن، از پراستقبال‌ترین امکان‌های بشری برای توسعه و رشد فردی است. اگر بزرگان، مخترعان و مکتشفان تاریخ عالم در زمانی که اینترنتی برای اطلاع از رویدادها، یافته‌ها و احوال مردم دیگر نقاط جهان نبود، مانند برخی از کنج عزلت‌نشینانِ سفرگریزی که کم‌وبیش در اطرافمان می‌بینیم، قدم از قدم برای سفر و کسب تجربه برنمی‌داشتند، خدا می‌داند امروز از کدام یک از دانسته‌ها و فناوری‌هایمان محروم بودیم. به اشتراک‌گذاری یافته‌ها و تجارب میان دانشمندان از مهم‌ترین عوامل توسعه و بسط علوم مختلف است که در عصر حاضر، این موضوع با وجود شبکه‌های مختلف ارتباطی تخصصی و عمومی بسیار تسهیل شده، با این حال سفرهای علمی در انواعی مانند سفرهای اکتشافی و یا سفر برای شرکت در مجامع علمی، همچنان برای پیشبرد اهداف علمی محققان نقش اساسی دارند.

ما مردم عادی هم در طول زندگی مدام در حال سفریم. ازجابه‌جایی‌های روزانه‌ای که بین محل زندگی و کار یا تحصیلمان انجام می‌دهیم تا جابه‌جایی‌هایی که همگی در تعریف آن به عنوان سفر دیدگاه مشترکی داریم. ماجراجویی‌های بشر از طریق سفر تمامی ندارد. هم‌اکنون که در حال نگارش این متنم، به فاصله یک قرن از ارائه نخستین نظریات برای سفر به فضا توسط کنستانتین تیسیلکوفسکی روس، فضاپیماهای استارشیپ متعلق به یک شرکت خصوصی یکی پس از دیگری در حال پرتاب آزمایشی‌اند تا سفر به فضا و کرات دیگر را در زمره سفرهای عادی بشر امروزی درآورند!

گردشگری از برجسته‌ترین ابعاد زندگی بشر امروزی است که تعامل تنگاتنگی با اقتصاد، سلامت روان و بسیاری دیگر از ابعاد مختلف جامعه انسانی‌مان دارد. در یک سال اخیر که به اجبار شیوع کرونا، سفر رفتن و گردشگری در جهان با محدودیت‌هایی روبه‌رو شد، همگی تبعات آن را به گونه‌ای ملموس حس کردیم.

در شماره فرودین 1400 مجله دانشمند، موضوع سفر و گردشگری به عنوان محور نوشته‌ها انتخاب شد؛ چراکه اکثر مردم، این ایام را با خاطرات سفرهای نوروزی به یاد دارند. دل‌تنگی‌های یک سال اخیرمان برای سفر باعث شد، قلم‌هایمان به این سو روان‌تر و مشتاقانه‌تر بغلتد. قطعاً توصیه ما به عنوان مجله‌ای در جهت ترویج علم و دانش به شما مخاطبان علم‌دوست، عدم مسافرت در ایام حاضر برای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری کووید19 است. مقالات و محتواهای آماده‌شده برای شما فرهیختگان به منظور همراهی شما در تعطیلات پیش‌رو و ایجاد آمادگی و ترغیب برای از سرگیری سفرها و ماجراجویی‌ها پس از پایان این همه‌گیری است.

با وجود پاره‌ای از مشکلاتی که بازگوکردنشان تکرار مکررات است و دیگر جزئی از مسیر فعالیت هر نشریه‌ای در فضای مطبوعاتی کشورمان شده! ضمیمه‌‌ای عیدانه را برای شماره نخست سال جدید در روزهای پرهیاهوی اسفندماه به همت همکاران پرتلاش و متعهدم در تحریریه دانشمند آماده کرده‌ایم که به صورت رایگان و الکترونیکی به همراه نسخه چاپی مجله در اختیار خوانندگان عزیز قرار می‌گیرد. به یقین برای من و همکارانم، هر جمله، نقد و پیشنهاد دلسوزانه‌ای از سوی خوانندگان‌مان شوقی تازه برای قلم زدن ایجاد می‌کند و جدا از پیام‌های دریافتی شما عزیزان از طریق ایمیل، تلفن و حساب‌های کاربری مجله در شبکه‌های مجازی، هر نامه‌ای که پستچی به دفتر مجله می‌آورد، بهانه‌ای برای دورهم جمع شدن و لذت بردن از خواندن دسته‌جمعی آن فراهم می‌شود. با سپاس از توجه و مهر و محبتتان؛ ضمن تبریک سال نو، آرزوی سربلندی و سلامتی برای شما عزیزان در سال جدید داریم.

انتهای پیام/

  

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین