حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

افسانه‌های متابولیسم مروری بر عناوین مجله‌های معتبر علمی دنیا

new scientist

اندازه فونت:

موضوع جالب این شماره مجله ساینتیست در خصوص سوگیری جنسی بیماری کووید-19 است. مطالعات یک سال اخیر روی بیماران مرد و زن در این حوزه، نشان می‌دهد که مردان 20 درصد بیشتر از زنان در مواجهه با این بیماری شکست می‌خورند. در واقع احتمال ابتلای مردان نسبت به زنان به بیماری کووید-19 بیشتر است. در میان مبتلایان احتمال بستری مردان بازهم بیشتر و در میان بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه احتمال اینکه بیمار مرد جان خود را از دست بدهد، 20 درصد بیشتر از زنان است. هرچند برای سابرا کلاین زیست‌شناس دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز بلومبرگ، این موضوع بسیار تعجب‌برانگیز نبود. او می‌گوید که نه تنها ویروس کرونا، بلکه در مورد سایر ویروس‌ها و عوامل بیماری‌زا، مواجهه آنها با مردان و زنان متفاوت است و مردان بیشتر در معرض خطر ابتلا و تأثیرپذیری از آنها قرار دارند.

 مجله nature

یکی از مهم‌ترین چالش‌های کره زمین تأمین انرژی برای زندگی و صنایع بزرگ است. انرژی‌هایی که اکنون از سوخت‌های فسیلی تأمین می‌شوند، روزی به اتمام خواهند رسید. پر واضح است که حیات انسان وابسته به خورشید است و تا زمانی که این ستاره درخشان در آسمان می‌تابد، ما وجود داریم. پس باید از منبع انرژی بی‌نظیر آن نهایت استفاده را بکنیم. در شماره این ماه مجله نیچر با عنوان «استعداد خورشید» در خصوص سلول‌های خورشیدی نوینی که از کانی‌های طبیعی «پروسکایت» ساخته شده‌اند، به نتایج تحقیقات جانگوون سئو و همکارانش پرداخته شده است. پروسکایت نوعی کانی معدنی است که در ابتدا در کوه‌های اورال روسیه در سال 1856 کشف و به افتخار زمین‌شناس شهیر روسی، پروسکایت نامیده شده است. در این مقاله نتایج مطالعات این پژوهشگران نشان می‌دهد که بازده انرژی سلول‌های ساخته شده از این نوع کانی، 6/25 درصد بوده که برای سلول‌های خورشیدی رقم قابل توجهی است.

 مجله  New Scientist

«افسانه‌های متابولیسم» عنوان روی جلد این ماه مجله نیو ساینتیست است. شاید اگر اضافه‌وزن داشته باشید روش‌های متنوعی را برای کاهش وزن شنیده و شاید امتحان هم کرده‌ باشید. بسیاری از این روش‌ها به دلیل آنکه هیچ منبع موثق علمی ندارند، در نهایت هیچ کمکی به کاهش وزن نمی‌کنند. مجله نیوساینتیست، 7 اشتباه رایج را به خوانندگانش یادآوری کرده است که در خصوص ورزش و رژیم غذایی انجام می‌دهیم. نویسنده این مقاله، با اشاره به یافته‌های دانشمندان تغذیه و متخصصان تربیت بدنی، بسیاری از تصورات رایج در خصوص سوخت‌وساز بدن را اشتباه می‌داند. تصوراتی مانند خوردن غذاهای شور یا عرق کردن مداوم، اشتباه‌هایی‌اند که علاقه‌مندان به لاغری آنها را انجام می‌دهند. در این متن آمده است که بدن ما دستگاه ساده چربی‌سوزی نیست که نسبت به یک نوع ورزش و یا تغذیه نتیجه مشابه بدهد. بلکه سوخت‌وساز بدن یک فرآیند بسیار پیچیده است که در بدن هرکسی متفاوت و منحصر به فرد عمل می‌کند.

 مجله Science

کوچک‌ترین حرکت انسان با استفاده از جی‌پی‌اس‌های شخصی قابل ردیابی است، حال آنکه این اتفاق برای کوچک‌ترین حرکت‌ها در روی کره زمین هم قابل دستیابی است. امروزه رادار دیافراگم مصنوعی تداخل‌سنجی (INSAR)  می‌تواند تغییرات ظریف را در عرض صدها کیلومتر اندازه‌گیری کند. ردیابی چگونگی جریان یخ‌ها، چگونگی لغزش گسل‌ها در زمین لرزه‌ها و نحوه حرکت زمین و سیل از جمله مسائلی‌اند که دانشمندان با استفاده از INSAR به بررسی آنها می‌پردازند. از سال 2018 تعداد ماهواره‌های مربوط به INSAR در مدار، بیش از 2 برابر شده است. این ماهواره‌ها در نهایت به 60 عدد خواهند رسید و طی 5 سال آینده به زیربنای مهم زندگی انسان‌ها تبدیل می‌شوند.

 انتهای پیام/

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین