حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

اصطلاحات رایج دندان‌پزشکی مروری بر اصطلاحات رایج دندان‌پزشکی در دنیای امروز

28

اندازه فونت:

امیر فاضلی

از دیرباز تاکنون، لبخند، از فاکتورهای اصلی تعیین‌کننده زیبایی چهره و اعتمادبه‌نفس فردی بوده و نشان‌دهنده سطح معیشت و طبقه اجتماعی افراد است. به همین دلیل، امروزه درمان‌های مختلفی در جهت بازسازی لبخند ایده‌آل معرفی می‌شود. اسامی ناآشنا و نامأنوس این درمان‌ها می‌توانند گمراه‌کننده و باعث سردرگمی متقاضیان آنها باشند و حتی گاهی اسبابی برای سوءاستفاده برخی درمانگران سودجو از بیماران می‌شوند.

آنچه درباره درمان‌های زیبایی باید بدانیم

حتماً تاکنون نام ونیر یا لمینت را شنیده‌اید. شاید برای شما هم سؤال‌هایی درباره تفاوت این درمان‌ها به وجود آمده باشد. ونیر، در اصطلاح، به پوشاندن سطوح سنگی یا سرامیکی، با موادی از همین جنس اما جدیدتر گفته می‌شود که برای بازگرداندن زیبایی به کار می‌رود. پس درمان‌های ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی از درمان‌های «ونیر» به‌حساب می‌آیند اما تفاوت بین این دو درمان در چیست؟

کامپوزیت: کامپوزیت‌ها مواد پلیمری در بستر رزینی‌اند که به دلیل قابلیت حمل آسان و دست‌ورزی راحت‌تر در دندان‌پزشکی بسیار کاربرد دارند و در طیف رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند. کامپوزیت‌ها می‌توانند خودبه‌خود سفت شوند یا اینکه توسط نور (نور آبی استفاده شده در دندان‌پزشکی) فعال شوند و پروسه سفت شدن را آغاز کنند.

سرامیک: سرامیک‌ها در دندان‌پزشکی استفاده زیادی دارند. کامپوزیت‌ها نسبت به سرامیک به مهارت بیشتری برای مداخلات نیاز دارند ولی استحکام سرامیک‌ها و جلوه طبیعی آن را ندارند. همچنین سرامیک‌ها نیاز به مراحل لابراتواری بیشتری نسبت به کامپوزیت‌ها دارند.

درمان ونیرکامپوزیت و لمینت سرامیکی شباهت‌هایی هم دارند؛ مثلاً برای اینکه بتوان لمینت را به سطح دندان متصل یا به‌اصطلاح باند کرد، باید دندان تراش بخورد حتی دندانی که ممکن است سالم باشد و با درمان‌های ساده‌تری زیبایی‌اش برگردد. برای درمان ونیر هم همین مورد صادق است.

ادامه این مطلب را میتوانید در شماره 690 (فروردین 1400) مجله دانشمند بخوانید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین