حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

یدك‌كش جدید فضایی

photo 2020 01 05 08 58 31

اندازه فونت:

موسسه فضایی انرگیا -طراح و سازنده اصلی سفینه‌های فضایی روسیه اعلام کرد کارشناسان این موسسه ناو باری فضایی جدیدی به نام پاروم را طراحی کرده‌اند که در آینده، جای سفینه‌های پروگرس را خواهد گرفت.

به گزارش دانشمندآنلاین، در طرح‌ریزی و ساخت این یدک‌کش که پاروم نام دارد از ذخیره طراحی و علمی فنی گذشته آن استفاده می‌شود لذا نیازی به تزریق بودجه‌ نخواهد داشت.

در حال حاضر برای رساندن بار به ایستگاه فضایی بین المللی از ناو های بدون سرنشین پروگرس استفاده می‌شود و برای تزریق ماهواره‌های به مدارهای دور دست از موشک‌های تقویتی خاص اما تفاوت پاروم با ناوهای باربری پروگرس و موشک‌های تقویتی، قابلیت استفاده مكرر است.

سفینه‌های کیهانی و ماهواره‌ها در دو مدار نزدیک و دور نسبت به زمین قرار می‌گیرند. مدار نزدیک بین 300 تا 500 کیلومتر و مدار دور ارتفاع 36000 کیلومتری زمین را شامل می‌شود. در حال حاضر موشک‌ها، ماهواره‌ها را به یکی از این دو مدار می‌رسانند. رساندن محموله به هر یک از این دو مدار هزینه زیادی را در بر می‌گیرد. در سامانه پیشنهادی جدید، ابتدا ناو یدک کش پاروم به فضا پرتاب می‌شود و در ارتفاع 300 کیلومتری قرار می‌گیرد. در مراحل بعد، دستگاه‌های فضایی به كمك موشكی با توان کمتر و ارزانتر به مدار پایین نزدیك زمین در ارتفاع حدود 200 كیلومتری رسانده می‌شوند این ارتفاع برای هیچگونه ماهواره یا محموله فضایی مناسب نیست زیرا عمری طولانی در مدار نخواهد داشت. پس از استقرار ماهواره در این مدار، یدك‌كش بین مداری قابل استفاده مكرر پاروم به آن متصل و آن را به محل مورد نظر مثلاً به ایستگاه مداری می‌رساند. پس از تحویل محموله، پاروم به جایگاه اولیه خود در مدار پایین تر بر می‌گردد. عملیات باربری یدك‌كش می‌تواند بارها تكرار شود. وزن بار مفید قابل حمل به كمك یدك‌كش می‌تواند تا 30 تن ( در ناوهای پروگرس حداکثر  دو و نیم تن است.) برسد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین