حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

گردشگران ماه آماده‌ سفر هستند

download4

اندازه فونت:

ایلان ماسک مدیراجرایی و بنیانگذا‌ شرکت اسپیس ایکس اعلام کرد که این شرکت قصد دارد سال آینده دو مسافر با هزینه شخصی را به‌‌‌‌عنوان گردشگر سفر به دور ماه اعزام کند.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، ایلان ماسک روز گذشته طی کنفرانسی اعلام کرد که این دو نفر هزینه سفر اختصاصی به دور ماه را پرداخت کرده‌اند. قرار است این مسافران سال 2018 با موشک فالکن سنگین که تاکنون پرواز نکرده است  به ماه فرستاده شوند.

بنیانگذار شرکت اسپیس ایکس بعد از آنکه از گفتن نام مسافران و حتی هزینه پرداختی برای سفر خودداری کرد فقط اظهار داشت که این دو نفر یکدیگر را می‌‌‌‌شناسند و از افراد هالیوود نیستند و برای تجربه این سفر بسیار مصر هستند. او بااشاره به اینکه هزینه این سفر مانند هزینه سفر فضانوردان یا شاید کمی بیشتر از آن است گفت: «ناسا برای ماموریت یک فضانورد با موشک سایوز روسی هزینه‌ای حدود 80 میلیون دلار پرداخت می‌‌‌‌کند.» این دو مسافر دور ماه در ابتدای امسال تحت آموزش‌‌‌‌های لازم قرار گرفته و آزمایشات تایید سلامت درمورد آنها انجام شده‌‌‌‌است.

ماسک درخصوص مدت سفر گفت: «این سفر حدودا یک هفته طول می‌‌‌‌کشد و قرار است بدون فرود به سطح ماه فقط به قمر زمین نزدیک شود و سپس به سیاره برگردد. این فضاپیمای دو نفره بین 480هزار تا 640 هزار کیلومتر در فضا به سمت ماه پیش می‌رود.»

ماسک فکر می‌‌‌‌کند که انجام یک یا دوسفر به این شکل در سال امکان‌‌‌‌پذیر بوده و چیزی حدود 10 تا 20 درصد برای شرکت بازده مالی خواهد داشت.

برپایه گزارش خبرگزاری رویترز، طرح این پروژه باعث شد که ناسا هم به این فکر بیفتد تا ماموریتی مشابه ایده ماسک را اجرا کند.

در هرحال اگر شرکت اسپیس‌ایکس موفق شود پیش‌از ناسا یا هر آژانس فضایی دیگر که فضانوردان را به فضا می‌فرستند این سفر را انجام دهد، این اولین سفر انسانی عادی به ماه در 45 سال اخیر خواهد بود به انضمام اینکه رکورد سفر400هزار کیلومتری آپولو13 فضانوردان در سال 1348 را خواهد شکست. گرچه ماسک معتقد است ناسا در هر ماموریت سفر دور ماه اولویت دارد و چنانچه ناسا تصمیم به اجرای این کار گرفته باشد موفق خواهد بود.

در آخر ماسک معتقد است که این سفر می‌‌‌‌تواند زمینه‌‌‌‌ساز سفر انسان‌‌‌‌ها به مریخ در سال‌‌‌‌های آتی باشد، طرحی که جز برنامه‌‌‌‌های بلندمدت این شرکت است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین