حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

کاوشگر خورشیدی پارکر به فضا پرتاب شد

psp pic

اندازه فونت:

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از یورونیوز، ناسا کاوشگر خورشیدی پارکر را با هدف «لمس خورشید» به فضا پرتاب کرد.

این کاوشگر که ۲۰ مرداد (۱۱ اوت) راهی فضا شد، وظیفه دارد اطلاعاتی درباره بادهای خورشیدی، تخلیه جرم تاج خورشیدی و دیگر پدیده‌های مربوط به این ستاره را جمع آوری کند.

این پروژه با هدف رمزگشایی از سه راز علمی درباره خورشید طراحی و اجرا شده است. چرا دمای لایه‌های خارجی خورشید گرم‌تر است؟ بادهای خورشیدیِ حامل ذرات باردار چگونه شکل می‌گیرند؟ فوران‌های عظیمی که دانشمندان آن‌ها را «تخلیه جرم تاج خورشیدی» یا «سونامی خورشیدی» می‌نامند، حاصل چه فرآیندی است؟

 

16 00815 MissionDesign

پاسخ این سوال‌ها ما را به شناخت بهتری از ستاره‌ها و به خصوص عملکرد خورشید، می‌رساند. فعالیت‌های خورشیدی تاثیر زیادی روی زمین دارند، از جمله این فعالیت اثر طوفان‌های خورشیدی روی ارتباطات و شبکه انتقال برق روی زمین است. در حال حاضر خورشید دوره آرام خود را می‌گذراند. خورشید چرخه‌های فعالیت را طی می‌کند که هر 11 سال به اوج می رسد.

تا به حال فضاپیماهای زیادی اطلاعاتی درباره خورشید جمع آوری کرده‌اند ولی هیچ کدام توانایی‌های این فضاپیمای تخصصی را نداشته‌اند. به دلیل پیچیگی‌های پرتاب مستقیم، کاوشگر خورشیدی پارکر در ابتدا به‌سوی مدار سیاره زهره پرتاب خواهد شد تا با استفاده از کمک گرانشی زهره، سرعت حرکتش کاهش پیدا کند. این بخش از برنامه قرار است ۱۰ مهر (۲ اکتبر) اجرایی شود. با کاهش سرعت، این فضاپیما می‌تواند با دقت بیشتری در مدارهای تعریف شده دور خورشید قرار بگیرد. اولین مرحله از طرح استقرار در مدارهای تعریف شده دور خورشید تا ۱۴ آبان (۵ نوامبر) انجام می‌شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین