حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

پنجمین شبیه‌سازی سفر به مریخ آغاز شد

8f6b5187990f4ef1a1beadf9c72ea00c

اندازه فونت:

پنجمین برنامه «اکتشاف فضایی آنالوگ هاوایی و شبیه‌سازی» (HI-SEAS) با شرکت 6 داوطلب و باهدف مطالعه روی جنبه انسانی برنامه سفر به مریخ در محیطی ایزوله و دورافتاده در دامنه آتشفشان مائونا لوئا در هاوایی آغاز شد.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، برای سفر به مریخ علاوه‌بر فناوری‌هایی چون فضاناوهای پیشرفته، سوخت هسته‌ای یا شیمیایی، سیستم‌های رادار دوربرد و غیره به گروهی کارآزموده و تقریبا شکست‌ناپذیر نیاز است که بتواند سفر طولانی به سیاره سرخ را بدون افسردگی ناشی‌از ماندن در محیط محدود بسته طی کند و از عهده کارکردن با تجهیزات و دستگاه‌های پیشرفته هم به‌خوبی برآید. از این‌روی، سازمان فضایی آمریکا (ناسا) از چند سال قبل شبیه‌سازی ماموریت سفر به مریخ را باهمکاری دانشگاه هاوایی و با بودجه‌ای 2میلیارد دلاری آغاز کرد. این شبیه‌سازی که در محیطی ایزوله و دورافتاده در دامنه آتشفشان مائونا لوئا در هاوایی انجام می‌شود و «اکتشاف فضایی آنالوگ هاوایی و شبیه‌سازی» (HI-SEAS) نام دارد تاکنون چهار ماموریت خود را پشت سر گذاشته و اکنون وارد ماموریت پنجم شده است. ماموریت چهارم که بسیار طولانی بود و یک‌سال اقامت درون شبیه‌ساز را پیش‌بینی می‌کرد 28 آگوست 2016 پایان یافت. برنامه پنجم کوتاه‌تر است و 8 ماه به‌طول خواهد انجامید اما همانند ماموریت‌های پیشین همچنان روی جنبه انسانی برنامه سفر به مریخ از منظر اجرای وظایف، حس همکاری و همیاری، برقراری ارتباط و سازگاری روحی‌روانی درون گروه و بررسی رفتار مواجهه با شرایط بحران تمرکز دارد. کیم بینستد، استاد علوم فضایی دانشگاه هاوایی در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس می‌گوید: «نیاز داریم که فاکتورهای روان‌شناختی و روان‌اجتماعی را در این ماموریت شناسایی کنیم و امیدواریم بهترین روش را برای انتخاب فضانوردان بیابیم.»

در ماموریت پنجم برنامه «اکتشاف فضایی آنالوگ هاوایی و شبیه‌سازی» 6 شرکت‌کننده شامل 4 مرد و 2 زن از بین 700 داوطلب علاقه‌مند انتخاب شدند. این افراد عبارتند از: لارا لارک برنامه‌نویس سابق گوگل، آنسلف برنارد مهندسی که رویای فضانوردشدن را در سر می‌پروارند، پژوهشگر آزاد جیمز بیوینگتون، جاشوا اریچ مهندس سیستماتیک و ساموئل پایلر دانشجوی دکتری اخترزیست‌شناسی.

سازه‌ای که میزبان این 6 داوطلب است کروی‌شکل در ابعاد یک آپارتمان دوخوابه است. این افراد فقط درصورتی‌که لباس فضانوردی پوشیده باشند می‌توانند از سازه شبیه‌ساز خارج شوند و نمی‌‌توانند هیچ تماس خارجی با بیرون داشته باشند. ارتباطات رادیویی آنها دقیقا همانند شرایط واقعی سفر به مریخ با 20 دقیقه تاخیر ارسال و دریافت می‌شود.

زندگی در سیارات دیگر

یکی از نمونه‌های دیگری که می‌توان به‌عنوان شبیه‌سازی زندگی انسان در فضا به‌ آن اشاره کرد، «بایوسفر2» است. این زیستگاه آزمایشگاهی در دهه 90 میلادی در آریزونا ساخته شد و برای یافتن پاسخی برای این پرسش که برای زندگی در سیارات دیگر به چه چیزهایی نیاز داریم، زیست‌محیط‌های مختلفی از گیاهان و حیوانات را به‌اضافه چهار مرد و چهار زن در خود نگه داشت.

اما این آزمایش با شکست مواجه شد زیرا سطح دی‌اکسید‌کربن در هوای زیستگاه به‌طرز خطرناکی بالا رفت و کم‌کم تمام گیاهان و حیوانات درونش مردند. به‌این‌ترتیب، پس‌از 2 سال آزمایش، بسیاری از اعضای گروه در شرایط روحی بدی قرار گرفتند و دیگر حاضر نشدند باهم حرف بزنند. پایان غم‌انگیز شبیه‌ساز بایوسفر2 سبب شد که ناسا تا زمانی‌که تصمیم قطعی برای سفر به مریخ نگرفت دیگر سراغ سناریوهایی از این دست نرود.

شبیه‌سازی‌های پیشین

برنامه «اکتشاف فضایی آنالوگ هاوایی و شبیه‌سازی» (HI-SEAS) ناسا اولین برنامه شبیه‌سازی سفر به مریخ نیست. پیش از این نیز در آزمایش «مارس ۵۰۰» حاصل همکاری مشترک سازمان فضایی اروپا، سازمان کیهان‌نوردی روسیه و چین سفر به مریخ و قدم‌گذاشتن در سطح سیاره سرخ در سوله‌ای واقع در روسیه بررسی شده بود. در مارس ۵۰۰، بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ سه گروه از ۶ داوطلب مختلف ایزوله‌شدن در شبیه‌ساز مریخ را به‌ترتیب در سه مرحله شامل ۱۵ روز اقامت، ۱۰۵ روز‌ اقامت و ۵۲۰ روزاقامت تجربه کردند. در آزمایش چهارم  HI-SEAS  که پس‌از یک‌سال اقامت در شبیه‌ساز مریخ‌ در هاوایی 28 آگوست پایان یافت تیم فضانوردان از 6 مرد و زن شامل یک فیزیکدان آلمانی و  پنج آمریکایی: یک خلبان، یک معمار، یک خاک‌شناس، یک پزشک و‌ یک روزنامه‌نگار تشکیل شده بود. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین