حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

پرتاب اولین ماهواره مخابراتی ایران تا 10 سال آینده ساخت ماهواره «پارس یک» با همکاری مراکز تحقیقاتی

2350827

اندازه فونت:

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از پرتاب ماهواره سنجشی بومی ایران تا پنج سال آینده خبر داد و گفت: ظرف 10 سال آینده ماهواره مخابراتی ایران به فضا پرتاب می‌شود.

به‌گزارش دانشمندآنلاین به‌نقل از ایسنا، دکتر واعظی روز سه‌شنبه، سوم اسفندماه در حاشیه شانزدهمین کنفرانس بین‌المللی انجمن هوافضای ایران در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه ایران جزو 10 کشور دنیا است که در حوزه هوافضا فعالیت کرده است، افزود: آنچه که امروزه ما به آن رسیده‌ایم، حاصل فعالیت دانشمندان و پژوهشگران ایرانی است.

وی با تاکید براینکه با همت محققان کشور توانستیم چندین ماهواره سنجشی را طراحی و پرتاب کنیم، خاطرنشان کرد: این گام مهمی برای کشور به شمار می‌رود و به نظر من ما در این مسیر در حال پیشرفت هستیم.

وزیر ارتباطات ماهواره «دوستی» را آخرین دستاورد محققان کشور دانست و تاکید کرد: این ماهواره آماده پرتاب است.

واعظی با تاکید بر اینکه در حال حاضر طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی «ناهید 2» را در دستور کار داریم، یادآور شد: این اولین سری طراحی و ساخت ماهواره‌های مخابراتی در کشور است.

وی ابراز امیدواری کرد که تا چهار سال آینده و حداکثر در پنج سال آینده ماهواره سنجشی بومی ایران پرتاب شود.

وزیر ارتباطات همچنین تاکید کرد: ظرف 8 تا 10 سال آینده ماهواره بومی مخابراتی ایران طراحی و پرتاب خواهد شد.

 ساخت ماهواره «پارس یک» با همکاری مراکز تحقیقاتی

همچنین دکتر محسن بهرامی، رییس سازمان فضایی ایران، در حاشیه شانزدهمین کنفرانس بین‌المللی انجمن هوافضا در جمع خبرنگاران بااشاره به فعالیت‌های فضایی در کشور گفت: ماهواره «دوستی» در مرحله پرتاب قرار دارد و ماهواره‌های «پیام» دانشگاه امیرکبیر و «ناهید یک» نیز مراحل نهایی را طی می‌کنند و در نوبت پرتاب قرار دارند.

بهرامی با تاکید بر اینکه اعتبارات تمام پروژه‌های فضایی تامین شده است، اظهار کرد: هرچند که همواره ما با کمبود منابع مالی مواجه بودیم؛ ولی ساماندهی در زمینه تامین اعتبارات پروژه‌های فضایی صورت گرفته است، از این رو، تامین پروژه‌های فضایی نظم خاصی گرفته و بر این اساس اعتبارات پروژه‌های فضایی تامین شده است.

وی، طراحی و ساخت ماهواره «پارس یک» را از دیگر پروژه‌های سازمان فضایی نام برد و گفت: پروژه «پارس یک» به صورت اشتراکی با مراکز علمی و شرکت‌های همکار سازمان فضایی اجرایی می‌شود.

رییس سازمان فضایی ایران با تاکید بر اینکه در آینده تحقیقات فضایی ادامه خواهد یافت، افزود: در آینده امیدواریم به سطحی از فناوری برسیم که همواره یک یا چند ماهواره در مدار خواهیم داشت تا از آن بهره‌برداری کنیم.

بهرامی با اشاره به زمان پرتاب ماهواره‌ها با تاکید بر اینکه برای پرتاب ماهواره‌ها زمان مشخصی را نمی‌توان تعیین کرد، اضافه کرد: ماهواره‌های «دوستی» و «پیام» امیرکبیر در نوبت پرتاب قرار دارند، ولی در پرتاب پروژه‌های فضایی عوامل زیادی دخیل هستند؛ از این رو نمی‌توان زمان مشخصی برای پرتاب تعیین کرد.

 منبع: ایسنا

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین