حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

پایان آزمایش 11 ماهه ترمز مدارگرد مریخ

57645606

اندازه فونت:

مدارگرد ردیاب گاز اگزومارس (TGO) به منظور کاوش در لایه‌های بیرونی اتمسفر مریخ پایان یافت.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از گیزمگ، مدارگرد ردیاب گاز اگزومارس سازمان فضایی اروپا مانور خود را مبنی بر کاوش لایه‌های بیرونی اتمسفر مریخ بعد از 11 ماه به پایان رساند. هدف این مدارگرد کاهش تدریجی مسیر کاوش‌های فضایی بدون سرنشین و همچنین آغاز مطالعه ردیاب‌های گاز روی مریخ بود.

مدارگرد مذکور در 14 مارس 2016 از پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان به فضا پرتاب شد و در 19 نوامبر به سیاره سرخ رسید.

ESA اعلام کرده است که ترمز این مدارگرد باعث کاهش سرعت فضاپیما به اندازه 17 میلیمتر در ثانیه می‌شود. این ترمز، اتومبیلی را که با سرعت 50 کیلومتر در ساعت در حال حرکت است را بعد از طی 6 کیلومتر متوقف می‌کند. به دلیل اینکه اتمسفر مریخ در مدت شبانه روز تابستان گسترش می‌یابد به همین علت یک محاسبه اشتباه احتمال دارد تا به سوختن کاوشگر در یک ورود کنترل نشده به جو مریخ منجر شود.

آزمایش ترمز مدارگرد ردیاب گاز در 950 گردش مدارگرد مذکور انجام شد و در بیستم فوریه امسال ساعت 17.20 به وقت گرینویچ ماموریت آزمایش ترمز خود را خاتمه داد.

این مدارگرد ماموریت یک ماهه آزمایش ابزار و آزمایش کالیبراسیون خود را پایان داد و بعد از آن ماموریت نخستین خود را برای ساخت لیست دقیق گازهای ردیابی اتمسفر شروع می‌کند که می‌تواند بینش کلی بابت فعالیت‌های زمین شناسی و علایم زیستی ممکن فراهم آورد. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه