حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

هند هم به تب ماه مبتلا شد

49589884 303

اندازه فونت:

سازمان فضایی هند عملیات پرتاب کاوشگر به کره ماه را به دلیل مشکلات تکنیکی به تعویق انداخت. هند در صورت موفقیت چهارمین کشوری خواهد بود که بر سطح فرود خواهد آمد و به جمع "برترین‌ها" خواهد پیوست. 

 به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، سازمان فضایی هند اعلام کرد عملیات چاندرایان ۲ که دومین ماموریت ماهواره‌ای هند برای مطالعه در مورد کره ماه بود، به دلیل مشکلات فنی به تأخیر افتاده است. خبرگزاری فرانسه نوشته است که هند تصمیم ندارد این عملیات را متوقف کند. پنجاه سال پس از فرود نخستین کاوشگر بر سطح ماه، این کره همچنان برای انسان‌ها جذاب است.

سال ۱۹۶۹ میلادی ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که عملیات کاوشگر آپولو ۱۱ این کشور موفقیت‌آمیز بوده و نخستین فضانورد جهان بر سطح این کره پا گذاشته است. این کشور تصمیم دارد تا سال ۲۰۲۴ میلادی فضانوردان دیگری را به ماه بفرستد.

شمار کشورها و سازمان‌های خصوصی که به تحقیق در زمینه کره ماه علاقمندند، رو به افزایش است. دیوید پارکر، مدیر آژانش فضایی اروپا، به خبرگزاری فرانسه گفته است: "ماه تنها مقصد در فضاست که برای ما بیش از یک نقطه درخشان است و ما می‌توانیم با چشم غیرمسلح آن را از سطح کره زمین ببینیم."

از سال ۱۹۷۲ میلادی به بعد دیگر پای هیچ انسانی به کره ماه نرسیده است. حال به دلیل پیشرفت‌های بسیاری که در زمینه هوا و فضا صورت گرفته، کشورهای دیگر هم مایل هستند به کره ماه کاوشگر بفرستند. انجام چنین عملیاتی نسبت به گذشته هزینه بسیار کمتری دارد. به عنوان مثال هند هزینه‌ای بالغ بر ۱۲۴ میلیون یورو برای عملیات چاندرایان ۲ در نظر گرفته است.

آمریکا و چین نیز نیز طرح‌هایی جدیدی برای ارسال کاوشگران بی‌سرنشین به کره ماه دارند. ژان ایو لوگال، مدیر سازمان فضایی فرانسه، به خبرگزاری فرانسه گفته است: "آمریکایی‌ها به خود می‌گویند اگر چینی‌ها به ماه بروند ما هم حتمأ باید برنامه‌ای برای فرود بر ماه داشته باشیم."

چین سومین کشوری است که پس از آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق سال ۲۰۰۳  میلادی با تکنولوژی تولید خود یک انسان به فضا فرستاد و به این ترتیب به آمریکا نشان داد که با رقیبی جدی روبه‌روست. چین هرچند که به گفته کارشناسان این کشور از نظر دانش و تکنولوژی هنوز فاصله زیادی با ایالات متحده آمریکا دارد، تصمیم دارد در دهه پیش رو یک کاوشگر با سرنشین به ماه بفرستد.

اگرچه روسیه در حال حاضر به دلیل کمبود امکانات در صف نخست قرار ندارد، اما با همکاری اروپا برنامه‌ای برای پرتاب یک کاوشگر بدون سرنشین به ماه دارد. 

تا کنون تنها آمریکا، روسیه و چین موفق شده‌اند بر سطح ماه که به فاصله ۳۸۴ هزار کیلومتری در مدار زمین قرار دارد، فرود آیند. عملیات فرود بر سطح این کره، بسیار پیچیده است. به عنوان مثال فرود کاوشگر شرکت اسرائیلی "اسپیس ایل" (SpaceIL) بر سطح ماه در ماه آوریل شکست خورد. 

با این‌حال هند امیدوار است در سال جاری میلادی (۲۰۱۹) چهارمین کشوری باشد که بر سطح ماه فرود آمده است. 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین