حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

نظارت ماهواره های سنتینل بر خطوط لوله و گاز

photo 2016 07 03 14 35 36

اندازه فونت:شرکت هلندی اُربیتال آی( Orbital eye )به تازگی با کمک پروژه ی کپرنیک اتحادیه ی اروپا و با استفاده از ماهواره های سنتینل،(Sentinel satellites) سرویسی را به منظور نظارت بر خط لوله های نفت و گاز ارایه داده است.
خط لوله های نفت و گاز در جهان بیش از  ۲  میلیون کیلومتر طول دارند که در اغلب موارد عمق این خطوط به ۱.۵ کیلومتر زیر پاهای ما میرسند. در سراسر اتحادیه اروپا ۱۴۰۰۰ کیلومتر لوله گاز و ۴۰۰۰۰ کیلومتر لوله نفت و سایر محصولات را به هم مرتبط میکنند. علاوه بر این، خطوط لوله ی دیگری هم هستند که  محصولات نهایی انواع مشتقات نفتی را به منازل و مکانهای اداری و ... توزیع کرده و می رسانند.
هر حادثه ای در مسیر این خطوط، علاوه بر آسیب رساندن به خط لوله ها میتواند جان مردم و محیط زیست را به خطر بیندازد. از این رو ایمنی خطوط لوله از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در اروپا بیش از نیمی از حوادث در فشار بالا و هنگام حفاری و ساخت اتفاق میافتد. برای کاهش این حوادث، اپراتورها از طریق نقشه برداری هوایی با هلیکوپتر، هر سه هفته یک بار کل مسیر خط لوله را بررسی میکنند. با این حال ۳۷ درصد حوادث توسط نیروی انسانی شناسایی میشود، در حالی که بازرسی هوایی تنها میتواند ۱۷ درصد از این مشکلات را شناسایی کند.
با سرویس ارایه شده ی تازه توسط شرکت اوربیتال آی، میتوان این نرخ را تا حد خوبی بهبود بخشید. این سیستم با استفاده از تصاویر راداری ماهواره ها و ترکیب با نرم افزارهای شناسایی خطا ، تهدیدات را شناسایی کرده و در صورت بروز خطا در خط لوله، از طریق یک اپلیکشن موبایل به اپراتور هشدار می دهد. پس از آن، نیروهای متخصص در حوزه ی نفت و گاز برای مهار مشکل به محل اعزام شده و درصدد رفع آن بر می آیند. این برنامه از طریق شبکه های زمینی به پایگاه داده ی مرکزی متصل شده است. بنابراین حتی مکانهای بیابانی میتواند از راه دور کنترل شود. 

"پروژه ی کپرنیک" اتحادیه ی اروپا با استفاده از ماهواره های سنتینل داده هایی با کیفیت بالا را در هر ساعت از شبانه روز و مستقل از شرایط آب و هوایی به زمین مخابره میکند. با راه اندازی ماهواره ی جدید سنتینل B  در ۲۵ آوریل انتظار میرود این داده ها به طور منظمتر بازیابی شده و در مناطق وسیع تری از جمله آسیا، آفریقا و آمریکا این فعالیت گسترش یابد. در حال حاضر خط لوله ی بزرگ آفریقایی از این سرویس استفاده میکند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین