حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

نخستین نگاه فضاپیمای جونو به لکه سرخ بزرگ مشتری گام نخست برای مشاهده نزدیک بزرگترین توفان در منظومه شمسی برداشته شد

jupiter red spot up close2

اندازه فونت:

دهم جولای (19 تیر)، فضاپیمای جونوی ناسا به نزدیکترین فاصله از لکه سرخ بزرگ مشتری رسید. جونو در این تاریخ از فاصله 9 هزار کیلومتری ابرها، به بررسی لکه سرخ سیاره مشتری پرداخت. لکه سرخ بزرگ در حقیقت توفان بزرگ چرخنده‌ای در سیاره مشتری است که بزرگترین توفان منظومه شمسی ما نیز محسوب می‌شود.

به گزارش دانشمند آنلاین به نقل از نیوساینتیست، کوین گیل، مهندس نرم‌افزار ناسا در کالیفرنیا که کارش پردازش تصویرهای دریافتی از این فضاپیما است، می‌گوید تصاویر اولیه‌ای که رسیده است، نشان می‌دهد بادهای این سیاره، ابرهای موجود در ارتفاعات را با سرعت بیش از 600 کیلومتر در ساعت به حرکت در می‌آورد.

فضاپیمای جونو آگوست 2011 (مرداد 1390) با 8 ابزار علمی و با هدف بررسی اتمسفر، میدان مغناطیسی و شفق‌های این سیاره غول‌پیکر به سمت مشتری حرکت کرد و در جولای 2016 ( تیر 1395) به این سیاره رسید. همچنین این تیم قصد دارد با بررسی اطلاعاتی که از این فضاپیما دریافت می‌کند، ساختار مولکولی گازهای این سیاره و چگونگی شکل‌گیری آنها را بررسی کند.

برای انجام این کار، همه 8 ابزار علمی این فضاپیما، جزییات اتمسفر و میدان مغناطیسی اطراف لکه بزرگ سرخ مشتری را بررسی می‌کنند و می‌توانند ساختار مولکولی و درجه حرارت مناطق مختلف درون توفان را ارزیابی کنند. علاوه بر این به بررسی ابرها می‌پردازند تا دریابند این ابرها در سیاره گازی مشتری، تا چه عمقی نفوذ کرده‌اند.

بیش از 150 سال است که انسان می‌تواند لکه بزرگ سرخ مشتری را ببیند اما اینکه چگونه توفانی با وسعت 1600 کیلومتر می‌تواند در این مدت پایدار بماند، هنوز مشخص نیست. محققان امیدوارند بررسی دقیق‌تر ابرهای چرخان این توفان، به کشف دلیل این پدیده کمک کند.

برخی نیز بر این باورند این توفان در اعماق سیاره مشتری تشکیل می‌شود اما تا به حال هیچ فضاپیمایی آن قدر به این سیاره نزدیک نشده است که بتواند این حدس را تایید کند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه