حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

مریخ نورد ناسا جهش قابل توجه گاز متان را ردیابی کرد

a19ef44b 6b8c 443e b7e9 912a82006e3c

اندازه فونت:

مریخ نورد ناسا، "آپورچیونیتی"، بار دیگر موفق به ردیابی گاز متان در سیاره سرخ شده که بیش از هر زمان دیگری در گذشته است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، این کاوشگر اغلب مریخ را برای یافتن این گاز "بو می‌کشد" اما در گذشته هرگز این میزان متمرکز گاز متان - ۲۱ بخش در میلیارد (پی پی بی) - را شناسایی نکرده بود. این مشاهده جالب است چون در زمین، گاز متان عمدتا توسط موجودات زنده تولید می‌شود.

البته این موضوع لزوما در مریخ صادق نیست؛ چون فرآیندهای زمین شناسی در این سیاره هم می‌توانند به تولید گاز متان منجر شوند. با این حال تازه ترین داده‌ها باعث کنجکاوی مجدد نسبت به موضوع شده است.

در طول این ماموریت، "آپورچیونیتی" در چند مورد افزایش میزان گاز متان را ثبت کرده که به نظر می‌رسد الگویی فصلی را دنبال می‌کند.

هرچند آزمایشگاه سرخود این کاوشگر - به نام ابزار تحلیل ساده در مریخ (اس ای ام) – می‌تواند حضور این گاز را تشخیص دهد اما قادر به تشخیص منبع آن نیست.

پال ماهافی محقق اصلی "اس ای ام" از مرکز فضایی گودارد ناسا در گرین بلت مریلند گفت: "با اندازه ‌های فعلی ما، هیچ راهی برای تشخیص این موضوع نداریم که آیا این متان منبع زیستی دارد یا زمین شناختی. حتی نمی توانیم بگوییم کهن است یا جدید."

مساله وجود متان در مریخ در حال حاضر کمی سردرگم کننده است.

درحالی که کاوشگر "آپورچیونیتی" همچنان گهگاهی جهش میزان این گاز را گزارش می‌کند و یکی از این موارد را ماهواره "مارس اکسپرس" اروپایی که در مدایر این سیاره می‌گردد تایید کرده، اما یک ماهواره دیگر که ظاهر حساسیت خیلی بیشتری دارد اصلا این گاز را رویت نکرده است.

این کاوشگر به نام "مدارگرد آثار گاز" (تی جی او که پروژه مشترک اروپا و روسیه است) از آوریل ۲۰۱۷ مشغول نظارت بر اتمسفر مریخ بوده و توانایی ردیابی گاز متان با غلظت بسیار کم "چند بخش در تریلیون (هزار میلیارد)" را دارد.

همین موضوع برای دانشمندان یک معما شده‌ است.

یک نظریه این است که مکانیسمی در مریخ هست که به سرعت گاز متان در لایه‌های پایینی اتمسفر را نابود می‌کند. یعنی پیش از آنکه مدارگرد به فراز کاوشگر "کنجکاوی" برسد گاز متان از بین رفته است.

با این حال اگر چنین فرآیندی وجود داشته باشد دانشمندان هنوز قادر به توضیح علت آن نیستند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین