حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ماهواره تس پرتاب شد

180327163105 002 nasa tess artist concept exlarge 169

اندازه فونت:

ناسا ماهوراه پیشرفته تس را برای کشف سیارات به آسمان فرستاد.

به گزارش دانشمند آنلاین به نقل از بی بی سی، تس ماهوراه جدید سازمان فضایی آمریکا با هدف زیر نظر گرفتن بخش‌های وسیعی از آسمان و به امید کشف سیارات هنگام عبور آنها از مقابل ستاره مرکزی به آسمان پرتاب شد. وجود سیاره از افت نور ستاره هنگام این عبور از برابر آن استنباط می‌شود.

گفته شده هدف این ماهواره تهیه کاتالوگی است که تلسکوپ‌های قدرتمند دیگر می‌توانند آنها را برای درک بهتر رصد کنند. جورج ریکر محقق اصلی این ماموریت در موسسه فناوری ماساچوست، ام آی تی، گفت که تس به چهار دوربین خیلی حساس مجهز است که تقریبا کل آسمان را زیر نظر می گیرند.

این ماهواره با موشک فالکون ۹ شرکت اسپیس اکس در ساعت ۱۸:۵۱ به وقت محلی پرتاب شد. پیش از این قرار بود تس در روز دوشنبه پرتاب شود اما شرکت اسپیس ایکس گفت به وقت بیشتری برای حل مشکلی در رابطه با هدایت، ناوبری و کنترل موشک نیاز دارد.

تس ستارگان نورانی و نزدیک و سیارات آنها را شناسایی خواهد کرد تا بعد سایر تلسکوپ‌ها بتوانند آنها را دنبال کنند. یکی از مهمترین تلسکوپ‌هایی که کار تس را دنبال خواهد کرد رصدخانه فضایی جیمز وب است که قرار است در سال ٢٠٢٠ در مدار قرار بگیرد و جانشین تلسکوپ معروف هابل شود. جیمز وب توانایی تشخیص ترکیب شیمیایی جو سیاراتی را که تس شناسایی خواهد کرد دارد بنابراین به دنبال گازهایی مثل متان، دی اکسید کربن، بخار آب و اکسیژن خواهد گشت که می‌توانند نشان از وجود حیات داشته باشند.

تس خود دنبال کار تلسکوپ فضایی کپلر را می‌گیرد که برای شناسایی برون سیارات در سال ٢٠٠٩ به فضا پرتاب شد. کپلر با اینکه از روش افت نور استفاده و بیش از دو هزار برون سیاره را شناسایی کرد، اما چون محدوده کوچکی از آسمان را رصد می کرد، بیشتر سیاراتی را که یافت یا بیش از اندازه از ما دور بودند یا نورشان آنقدر کم بود که تلسکوپ های دیگر نمی‌توانستند آن را دنبال کنند.

تس توانایی‌های متنوعی دارد، از همه مهمتر اینکه به گستره وسیعی از آسمان نگاه می کند. چهار دوربین آن آسمان را بخش بخش نگاه کرده، هر بخش را ٢٧ روز بررسی می‌کنند و بعد به سراغ بخش بعدی می‌روند.

در ٢٤ ماه آینده، تس ٨٥ درصد آسمان و پانصد هزار ستاره را بررسی خواهد کرد که برخی از آنها از نزدیک‌نرین و نورانی‌ترین ستارگان هستند.

جنیفر برت دانشمند موسسه فناوری ماساچوست (MIT) می‌گوید: "ما انتظار داریم که دو تا سه هزار سیاره پیدا کنیم که قطعا اندازه‌شان کوچکتر از بهرام (مشتری) است و بیشترشان از نپتون بزرگترند یعنی آنها کمه احتمال دارند مثل زمین سیارات خاکی (سنگی) باشند."

نکته مهم این است که آیا این سیارات آن قدر از ستاره خود فاصله دارند که آب مایع (اصلی‌ترین پیش‌نیاز حیات) بتواند در آنها وجود داشته باشد.

برای تس مدار جدیدی در نظر گرفته شده تا بتواند از گرانش ماه استفاده کند، بنابراین نیاز تس به سوخت بسیار کاهش یافته و به آن امکان می‌دهد یکی دو دهه به فعالیتش ادامه دهد.

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین