حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ماهواره‌های شرکت وان وب راهی فضا شد

105831804 launch

اندازه فونت:

اولین مجموعه ماهواره‌های شرکت "وان وب" شامل شش دستگاه با یک موشک سویوز از گینه فرانسه راهی فضا شده است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، این ماهواره های رهیاب بخشی از یک شبکه بزرگ ماهواره‌ای خواهند بود که شرکت "وان وب"، مستقر در لندن، قصد دارد با کمک آنها اینترنت باند پهن را در اقصا نقاط جهان در دسترس قرار دهد.

شرکت‌های دیگری هم هستند که طرح‌های مشابهی دارند، اما "وان وب" بر این باور است که با داشتن یک سیستم عملیاتی، دست بالا را در این رقابت دارد. موشک روسی سویوز در ساعت ۲۱:۳۷ گرینویچ از پایگاه سیناماری پرتاب شد.

مهم ترین وظیفه این شش ماهواره رهیاب ایمن کردن فرکانس‌های مورد نیاز برای رله تماس‌های اینترنتی شبکه آینده "وان وب" است.

اگر ماموریت این شش ماهواره موفق باشد، "وان وب" از اواخر سال شروع به استقرار باقی ماهواره‌های این مجموعه بزرگ خواهد کرد؛ به طوری که راکت‌های سویوز ماهانه تا ۳۶ ماهواره را در مدار قرار خواهند داد.

برای ارائه پوشش سراسری اینترنت در کل زمین، لازم است ۶۴۸ واحد در مدار قرار گیرد اما رقم نهایی می‌تواند حدود ۲۰۰۰ دستگاه باشد.

آدریان استکل مدیر شرکت "وان وب" گفت: "سیستم ما بسیاری را که هم اکنون به اینترنت دسترسی ندارند به آن متصل خواهد کرد. کار را با تمرکز بر ارائه دسترسی به مدارس، قایق‌ها، هواپیماها، و بخش‌های گسترده‌ای از سیاره که به شبکه فیبر نوری دسترسی ندارند شروع خواهیم کرد."

شرکت "وان وب" را سرمایه گذار صنایع تله کام، گرگ وایلر، که آمریکایی است تاسیس کرد است. او قبلا مجموعه دیگری به نام "او ۳ بی" (مخفف "سه میلیارد دیگر" در اشاره به نزدیک به نیمی از ساکنان سیاره که اینترنت ندارند) را ایجاد کرده بود.

"او ۳ بی" ناوگانی از ۱۶ ماهواره است که در ارتفاع ۸ هزار کیلومتری بالای خط استوا می‌گردند.

"وان وب" که هدف خیلی بزرگتر آقای وایلر است شامل شبکه‌ای بسیار متراکم تر است که در ارتفاع خیلی پایین تر ۱۲۰۰ کیلومتری قرار می‌گیرند.

نزدیکی این مجموعه به زمین، حجم بالای انتقال داده‌های آن - بیش از یک ترابیت (تریلیون بیت) در ثانیه - و پوشش جهانی نویدبخش دگرگونی دسترسی به اینترنت برای کسانی است که هم اکنون از خدمات ناچیز برخوردارند یا از آن محرومند.

این نگاهی است که شرکای "وان وب" از جمله شرکت تراشه سازی کوالکام، گروه ویرجین متعلق به سر ریچارد برانسون، کوکاکولا، شرکت متخصص ارتباطات ماهواره ای هیوز، و سافتبنک در آن شریکند.

 

ابعاد پروژه

ابعاد این پروژه عظیم است. فناوری ماهواره ای خیلی ارزانتر از چیزی است که در گذشته بود و شمار بالای ماهواره‌های مورد نیاز برای این شبکه از هزینه آن می‌کاهد.

با این حال هزینه هر ماهواره‌ای که شرکت ایرباس برای "وان وب" می‌سازد حدود یک میلیون دلار است.

با افزودن هزینه زیرساخت‌های لازم در زمین برای راه اندازی این شبکه، کل هزینه پروژه بیش از سه میلیارد دلار خواهد بود.

قبلا بعضی از شرکت‌هایی که قصد داشتند مجموعه های بزرگ ماهواره‌ای راه بیاندازند شکست خورده‌اند. شرکت‌هایی مثل ایریدیوم و گلوبال استار هنوز سرپا هستند فقط به به این دلیل که قوانین مربوط به اعلام ورشکستگی آنها را نجات داده است.

در این میان ناظران از یک چیز اطمینان دارد: اینکه بازار قادر به جذب همه طرح‌های بزرگ اینترنت ماهواره‌ای نیست.

 

مشکل آلودگی فضایی چطور؟

مشکل آلودگی فضایی از موضوع های داغ و جنجالی است. درحال حاضر حدود دو هزار ماهواره در مدار هست که در ارتفاع مختلف می‌گردند. به علاوه شمار کمی بزرگتری از ماهواره‌ها و امثال آنها هستند که دیگر کار نمی‌کنند.

در صورتی که چند شبکه جدید بزرگ اینترنت ماهواره‌ای نصب شوند، تراکم اجرام در مدار را به طور قابل توجهی افزایش خواهد داد - موضوعی که باعث نگرانی کارشناسان در مورد برخوردهای احتمالی شده است.

مطالعه‌ای با کمک سازمان فضایی اروپا و ایرباس که اخیرا انجام شد دریافت که شبکه‌های تازه باید ماهواره‌های قدیمی و غیرقابل استفاده خود را ظرف پنج سال از مدار خارج کنند تا خطر تصادف‌های احتمالی در فضا کاهش یابد.

"وان وب" می‌گوید که این موضوع را در طراحی سیستم تازه در نظر گرفته. سازمان‌های دولتی می‌گویند این شرکت اطمینان حاصل کرده که ماهواره‌های قدیمی ترش فورا از مدار خارج خواهند شد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین