حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

فضاپیمای اینسایت به مریخ رفت

101142699 dbopgiduqaahy0

اندازه فونت:

 فضاپیمای ناسا برای طراحی نقشه درونی مریخ راهی این سیاره شد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، فضاپیمای ناسا به نام اینسایت به مریخ پرتاب شد. قرار است اینسایت 5 آذرماه بر روی سطح مریخ فرود بیاید و به جمع‌آوری اطلاعات بپردازد. یک حسگر لرزه نگار ساخت فرانسه در این ماموریت لرزه‌های مریخ را ثبت می‌کند تا با کمک ان اطلاعات، دانشمندان بتوانند چگالی، عمق و ترکیب مریخ را بررسی کنند.

لرزه‌های مریخ به مریخ لرزه مشهورند و محققان می‌خواهند تا منشا این لرزه‌ها را پیدا کرده و به شیوه شکل‌گیری این سیاره پی ببرند.

امواج لرزه‌ای موجی از انرژی هستند که از درون سیاره عبور کرده و پردازش سرعت‌ آنها با استفاده از لرزه سنج به بررسی ساختار داخلی یک سیاره مانند پوسته، گوشته و هسته آن کمک می‌کند. یک مته ساخت آلمان نیز در این سفر اینسایت را همراهی کرده تا با نفوذ به عمق 5 متری این سیاره، دمای غشای مریخ را اندازه گیری کند.

محققان می‌خواهند بدانند که تکان‌ها و لرزه‌های چرخشی مریخ به دلیل وجود یک هسته مذاب در این سیاره است یا خیر.

این نخستین بار نیست که فضاپیمایی راهی مریخ می‌شود، پیش از این روسیه در سال 1971 اولین سفینه فضایی را به مریخ فرستاد که بخشی از عملیاتش با موفقیت همراه بود.   

اما با پرتاب فرودگر اینسایت، نخستین بار است که قرار شده تا داخل غشای بیرونی مریخ اندازه گیری شود. این ماموریت یک سال مریخی طول خواهد کشید که معادل 2 سال زمینی است.

دانشمندان امیدوارند با اطلاعات به دست آمده در این تحقیق، بتوانند بخشی از راز شکل گیری این سیاره  4 میلیارد و 600 میلیون ساله را که زمان زیادی است انسان‌ها معتقد به برقراری حیات در آن هستند را کشف کنند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین