حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

فضانوردان دراگون و استارلاینرز مشخص شدند

astronautspi

اندازه فونت:

ناسا روز جمعه فضانوردانی که قرار است تا انتهای سال برای پرواز آزمایشی با کپسول‌های تجاری شرکت‌های بوئینگ و اسپیس ایکس به فضا بروند را تعیین کرد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از فیزورگ، 9 فضانورد برای مأموریت آزمایشی کپسول دراگونِ شرکت اسپیس ایکس و استارلاینر بوئینگ انتخاب شدند.

گروه فضانوردان کپسول استارلاینر توسط کریس فریگسون فضانورد سابق ناسا و سرنشین آخرین شاتل در سال 2011 فرماندهی خواهد شد. هفت مرد و تو زن برای اولین پرواز این دو فضاپیما انتخاب شدند. ناسا میلیاردها دلار هزینه کرده تا شرکت‌های اسپیس ایکس و بوئینگ کپسول‌های برای سفرهای سرنشین دار به مدار بسازند تا بتواند جای خالی شاتل‌های بازنشسته را پر کنند. ناسا همچنین برای حمل محموله‌های باری به مدار با شرکت‌های اسپیس ایکس و نورثروپ گرومن قراردادهایی امضا کرده بود. مأموریت‌های باری از سال 2012 شروع شدند اما مأموریت‌های سرنشین دار به علت چالش‌های فنی و سختی‌های ساخت فضاپیمایی امن برای حمل انسان تا به امروز به تأخیر افتاده است. در حال حاضر ناسا فضانوردانش را به وسیله فضاپیماهای روسی با هزینه گزاف هر صندلی 82 میلیون دلار به ایستگاه فضایی می‌فرستد.

قرار است کپسول استارلاینرز شرکت بوئینگ به وسیله موشک اطلس-5 و کپسول دراگون به وسیله موشک فالکون 9 به فضا پرتاب شوند. لباس فضانوردان که با کپسول دراگون پرواز خواهند کرد به رنگ سفید و لباس فضانوردان که با فضاپیمای بوئینگ پرواز می‌کنند به رنگ آبی طراحی‌شده است.

در طراحی فضاپیمای جدید روی امنیت فضانوردان تأکید زیادی شده است. همچنین درد طراحی این کپسول‌ها تلاش شده از کمترین تعداد دکمه‌ها استفاده شود. جالب است بدانید در کاپ کیت شاتل‌ها بیش از 3 هزار کلید و ابزار کنترلی وجود داشته است.

شرکت اسپیس ایکس قصد دارید در ماه نوامبر آزمایش بدون سرنشین کپسول دراگون را انجام دهد و سپس در ماه ۸ آوریل سال میلادی جدید اولین پرواز سرنشین دار را به انجام برساند. شرکت بوئینگ نیز طبق برنامه قرار است تا پایان سال میلادی جاری آزمایش بدون سرنشین خود را انجام دهد و سپس در اواسط سال میلادی آینده پرواز سرنشین دار خود را به انجام رساند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین