حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ظاهر آلتیما تولی شبیه آدم برفی است

105038804 titled 624 nc

اندازه فونت:

کمتر از دو روز بعد از عبور تاریخی فضاپیمای ناسا از کنار دورافتاده‌ترین جرمی که یک کاوشگر ساخت بشر از آن بازدید می‌کند، اولین عکس واضح از آن منتشر شد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، عکس فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا تایید می‌کند که این جرم شبیه به یک "آدم برفی" است. نیوهورایزنز (افق های نو) در فاصله تقریبا ۶.۶ میلیارد کیلومتری زمین با این جرم ملاقات کرد.

دورترین جرمی که قبل از آن بازدید شده بود پلوتون بود که نیوهورایزنز در ژوئیه ۲۰۱۵ از کنارش گذشت. اما آلتیما تولی ۱.۵ میلیارد کیلومتر دورتر از پلوتون است.

این جرم در مداری موسوم به کمربند کایپر (یا کویپر) می گردد که متشکل از صدها هزار جرم مثل آلتیما تولی است. انجماد عمیق این اجرام به دلیل دوری از خورشید مسلما باعث می‌شود حاوی سرنخ هایی از چگونگی شکل گیری اجرام منظومه شمسی باشند که ۴.۶ میلیارد سال قدمت دارد.

تیم محققان این ماموریت تصور می‌کنند دو قطعه ای که آلتیما را تشکیل می‌دهند در همان دوران آغازین منظومه شمسی یا لختی پس از آن به هم چسبیده‌اند.

دانشمندان تصمیم گرفته‌اند که قلوه بزرگتر را "آلتیما" و قلوه کوچکتر را "تولی" بنامند. نسبت آنها سه به یک است. جف مور، از محققان نیو هورایزنز از مرکز تحقیقات ایمز ناسا، گفت که این دو قلوه سنگ با سرعت خیلی پایین شاید مثلا دو تا سه کیلومتر در ساعت به هم برخورد کرده‌اند.

داده‌های تازه همچنین شدت تیرگی این شی را نشان می‌دهد. درخشان ترین نواحی آن فقط ۱۳ درصد نور خورشید را منعکس می‌کند و تاریک ترین نواحی فقط ۶ درصد. به گفته کتی اولکین از دانشمندان ماموریت این به تیرگی خاک گلدان است.

با این حال این سنگ کاملا سیاه و خاکستری نیست. کارلای هووت از دیگر مسئولان این ماموریت گفت: "عکس هابل به وجود رنگ در آن اشاره داشت و حالا قطعا می‌توانیم بگوییم که آلتیما تولی قرمز است."

آنها می‌گویند که این سرخی به تابش اشعه‌های پرانرژی کیهانی و اکس ری که فضا را پر کرده مربوط می‌شود. کاوشگر با سرعت ۵۱ هزار کیلومتر در ساعت از فاصله ۳۵۰۰ کیلومتری سنگ رد شد.

تاکنون فقط یک درصد داده‌های جمع آوری شده توسط فضاپیما به زمین ارسال شده است که ناشی از سرعت پایین فرستنده آن است. انتقال کل داده‌ها حدود ۲۰ ماه طول خواهد کشید.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین