حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

یک کارشناس نجوم اعلام کرد: رمزگشایی از شیء نورانی آسمان دیشب/ یک موشک سوخت خود را تخلیه کرد

2383802

اندازه فونت:

مدیر انجمن نجوم اهواز با بیان اینکه این جسم نورانی که مردم شب یکشنبه اول اسفند در آسمان برخی از نواحی کشور مشاهده کردند بشقاب‌پرنده یا موجود غیرطبیعی نبوده، گفت: موشکی در فضا سوخت خودش را تخلیه کرده است.

به‌گزارش دانشمندآنلاین به‌نقل از مهر، خسرو جعفری‌زاده درخصوص شایعه مشاهده یک بشقاب‌پرنده در آسمان شهر پاوه و چند شهر دیگر اظهار داشت: «وقتی یک موشک به فضا پرتاب می‌شود لازم است به‌دلایلی سوخت خود را تخلیه کند و برخی مواقع هم دلیل این تخلیه مشکلات فنی است. البته هنوز اعلام نشده که چه نوع موشکی بوده است اما بیشتر نگاه‌ها معطوف به موشک فالکن ۹ است.»

موشک فالکن 9، ساعت 18:10 به‌وقت ایران باهدف انتقال فضاپیمای باری دراگون به ایستگاه فضایی بین‌المللی از مرکز فضایی کندی در فلوریدا پرتاب شد. مرحله اول این موشک پس‌از حدود 10 دقیقه روی سکوی پرتاب فرود آمد.

جعفری‌زاده خاطر نشان کرد: «مردم ما به‌دلیل اینکه این علائم را در آسمان می بینند و برایشان جالب است شایعاتی می‌سازند و این نورها را به اشکال مختلف همچون موجود فضایی و بشقاب‌پرنده می‌بینند. موارد زیادی در ایران بوده و به‌خصوص در مرزهای کشور که باید برای این عزیزان آگاهی‌رسانی شود.»

این کارشناس نجوم افزود: «مورد شب گذشته نیز تخلیه سوخت یک موشک بوده که چون درحال حرکت بوده و در افق غربی و پایین سیاره زهره هم دیده شده به‌شکل یک جسم نورانی مشاهده شده است.»

به‌گفته جعفری‌زاده، از نظر علمی موشک در فضا سوخت خود را تخلیه می‌کند و به‌صورت هاله‌ای دیده می‌شود که تصور برخی بر وجود موجودات فضایی است. درحالی‌که، این هاله در اثر بازتاب نور خورشید ایجاد می‌شود.»

مدیر انجمن نجوم اهواز وی بابیان اینکه این قبیل رویدادها درطول سال زیاد دیده می‌شود اظهار داشت: «ارتفاع موشک بالای ۲۰۰ کیلومتر از زمین بوده و حین تخلیه سوخت، نور خورشید را بازتاب داده به‌همین دلیل آن را به‌صورت جسمی نورانی می‌بینیم وگرنه سوخت موشک خودش نوری ندارد.»

به‌گفته مدیر انجمن نجوم اهواز، قدر یا نور ظاهری سوخت این موشک برابر با منفی ۶ بوده و از این‌رو، نظر بسیاری را به خود جلب کرده است.

 وی در پایان اظهار داشت: «این اتفاق از همه جای ایران قابل مشاهده بود. بنابراین، از تمامی مردم عزیز درخواست می‌شود به شایعات توجهی نکنند و از منابع معتبر علمی خبرهای خودشان را تهیه کنند.»

 

منبع: خبرگزاری مهر

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین