حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

سیگنال‌های رادیویی مرموزی از اعماق فضا ردیابی شد

105120123 gettyimages 831502910

اندازه فونت:

جزییات سیگنال‌های مرموزی که از یک کهکشان دوردست می‌آیند و توسط تلسکوپی در کانادا ردیابی شده، فاش کرده‌اند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، ماهیت دقیق و سرمنشا این فوران‌های بزرگ امواج رادیویی در فضا معلوم نیست.

در میان مجموعه‌ای از ۱۳ فوران سریع رادیویی ردیابی شده موسوم به "اف آر بی"، یک سیگنال تکرارشونده خیلی غیرعادی وجود داشت که از همان منبع در حدود ۱.۵ میلیارد سال نوری می‌رسید.

چیزی شبیه به این پدیده در گذشته فقط یک بار دیگر گزارش شده که توسط تلسکوپ دیگری ردیابی شد.

اینگرید استرز اخترفیزیکدان از دانشگاه بریتیش کلمبیا (یو بی سی) گفت: "اینکه قبلا یک بار دیگر چنین رویدادی را مشاهده کرده ایم نشان می‌دهد که شاید این پدیده بیشتر اتفاق می‌افتد و با تکرار آنها و وجود منابع بیشتری برای مطالعه، ممکن است بتوانیم این معمای کیهانی را حل کنیم - اینکه از کجا می‌آیند و چه چیزی باعث آنها می‌شود."

رصدخانه "سی اچ آی ام ای" واقع در "اوکاناگان ولی" در بریتیش کلمبیا حاوی ۴ آنتن نیمه استوانه ای ۱۰۰ متری است که هر روز سرتاسر آسمان نیمکره شمالی را اسکن می‌کند.

این تلسکوپ سال قبل راه اندازی و فعال شد و ۱۳ فوران بزرگ رادیویی را تقریبا فورا ردیابی کرد که شامل همان سیگنال مرموز تکراری بود.

شریهارش تندولکار از دانشگاه مکگیل کانادا گفت: "ما یک سینگال تکراری دوم را کشف کرده ایم که مشخصات آن خیلی شبیه به سینگال تکرارشونده قبلی است. این اطلاعات بیشتری در مورد ویژگی های تکرارشونده ها در اختیار ما می گذارد."

"اف آر بی"ها فوران های برق آسا و قدرتمندی از امواج رادیویی هستند که از اعماق کیهان می‌آیند.

دانشمندان تاکنون حدود ۶۰ انفجار برق آسا از جنس سیگنال‌های رادیویی و دو تا سیگنال که تکرار می شوند را ردیابی کرده‌اند. به تصور آنها شاید روزانه حداکثر یک هزار "اف آربی" در آسمان اتفاق بیافتد.

شماری نظریات در مورد علت این فوران‌ها وجود دارد.

یک نظریه آنها را به یک ستاره نوترونی با میدان مغناطیسی فوق العاده قوی و گردش محوری (وضعی) بسیار سریع و نظریه‌ای دیگر آنها را به دو ستاره نوترونی درحال ادغام نسبت می‌دهد.

به علاوه گروه کوچکی از منجمان هم هستند که می‌گویند این امواج ممکن است از فضاپیمای موجودات فرازمینی بیاید.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین