حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

سقوط فضاپیمای Tiangong-1 به زمین

Tiangong 1

اندازه فونت:

طبق پیش بینی آژانس فضایی اروپا (ESA) به زودی فضاپیمای Tiangong-1 به روی زمین سقوط می‌کند. احتمالا این فضاپیما بین 4 فروردین تا 30 فروردین وارد جو زمین خواهد شد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از یورونیوز، طبق گزارش محققان این فضاپیمای 8.5 تنی در جایی بین نقاط 43 درجه شمالی تا 43 درجه جنوبی کره زمین یعنی در محدوده کشورهایی مانند اسپانیا، یونان، فرانسه، اسپانیا سقوط می‌کند. اما تعیین دقیق زمان این سقوط و مکان آن قابل پیش بینی نیست.

این نخستین بار نیست که فضاپیمایی به  سطح زمین سقوط می‌کند تا به حال فضاپیماهای متعددی مانند ایستگاه فضایی میر وارد اتمسفر شده، سوخته و در آخر در آب اقیانوس‌ها سقوط کرده‌اند. معمولا این سقوط‌ها خطر کمی برای انسان‌ها دارند.

تنها تفاوت این سقوط با سقوط‌های قبلی این است که به دلیل اینکه ارتباط با Tiangong-1 قطع شده، این سقوط قابل کنترل نیست و محل سقوط و زمان آن مشخص نیست.

Tiangong-1 که توسط چین ساخته شده و بدون سرنشین است در سپتامبر سال 2011 میلادی به فضا پرتاب شد. در سال 2013 فضانوردان برای آخرین بار از این فضاپیما استفاده کردند و در مارس 2016 به دلیلی که اعلام نشد ارتباط با آن قطع شد، از آن تاریخ به بعد آژانس‌های فضایی متعددی در جهان به کار ردگیری آن مشغول شدند. شش ماه پس از این قطع ارتباط چین فضاپیمای دیگری را به فضا پرتاب کرد که Taingong-2 نام گرفت. دولت چین درصدد است تا سال 2022 ایستگاه فضایی دایمی را در مدار زمین مستقر کند.

ضمن اینکه فرستادن انسان به کره ماه نیز از جمله برنامه‌های فضایی چین است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه