حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

دانشمندان: چین منبع انتشار سی‌اف‌سی است

107066395 201293

اندازه فونت:

محققان معتقدند که منبع اصلی بالا رفتن میزان یک ماده خطرناک شیمیایی در اتمسفر که برای لایه ازن مخرب است را در چین کشف کرده‌اند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، تولید جهانی مواد موسوم "سی اف سی-۱۱" که زمانی عمدتا برای عایق کاری خانه‌ها به کار گرفته می‌شد از سال ۲۰۱۰ پایان یافت با این حال محققان شاهد افت شدید روند کاهش این گاز در اتمسفر طی شش سال گذشته بوده‌اند.

تحقیق تازه حاکیست که این روند عمدتا به تولید گازهای سی اف سی-۱۱ در استان‌های شمال شرقی چین مربوط است.

این گاز جزو خانواده‌ای از ترکیبات شیمیایی است که اصلا در دهه ۱۹۳۰ به عنوان سردکننده تولید شد.

با این حال دانشمندان بعد از گذشت چندین دهه متوجه شدند که تجزیه این دسته گازها در اتمسفر باعث آزاد شدن اتم‌های کلر و صدمه دیدن لایه ازن می‌شود. همان لایه ای که با جذب نور فرابنفش خورشید از پوست محافظت می‌کند.

در اواسط دهه ۱۹۸۰ حفره بزرگی در این لایه بر فراز قطب جنوب کشف شد. اما جامعه جهانی در سال ۱۹۸۷ بر اساس پروتکل مونترال بیشتر انواع خطرناک این ماده را ممنوع کرد. پس از آن بود که به تدریج افت سی اف سی-۱۱ در اتمسفر مشاهده شد.

با این حال سال گذشته تیمی از محققان متوجه شدند که روند افت این گاز بعد از سال ۲۰۱۲ حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است. آن تیم استدلال کرد که این افزایش ناشی از تولید سی اف سی در شرق آسیاست.

بعد از آن، تحقیقات بیشتر توسط سازمان غیردولتی "تحقیقات محیط زیست" در لندن و واشنگتن هم نشان داد که چین منبع تولید این گاز است. این سازمان دریافت که در اکثر محصولات تولید شده برای عایق کاری در چین از سی اف سی-۱۱ استفاده می‌شود.

اکنون تحقیق تازه تقریبا شکی باقی نمی‌گذارد که حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد افزایش تصاعد این گاز به استان‌های شمال شرقی چین مربوط است.

این مطالعه که با کمک ایستگاه‌های اندازه گیری در کره جنوبی و ژاپن انجام شده، نتیجه گیری می‌کند که بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ میزان تصاعد این گازها از شرق چین نسبت به سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ حدود ۱۱۰ درصد افزایش یافته است.

آخرین ارزیابی‌ها پیش بینی می‌کند که حفره موجود در لایه ازن نیمکره شمالی زمین احتمالا در دهه ۲۰۳۰ و لایه اوزون قطب جنوب در دهه ۲۰۶۰ ترمیم خواهد شد.

با این حال محققان می‌گویند اگر تولید این گاز در چین متوقف نشود ،روند ترمیم طولانی‌تر خواهد بود.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین