حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

تماس با فضاپیمای هندی در آستانه فرود بر ماه قطع شد

57914270

اندازه فونت:

تلاش هند برای فرود آوردن اولین فضاپیما در نزدیکی قطب کشف نشده جنوب ماه، ظاهرا ناکام مانده است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، مقام‌ها می‌گویند چاندرایان-۲ با موفقیت به ماه نزدیک شده بود اما وقتی به فاصله ۲.۱ کیلومتری از سطح رسید دچار اشکال شد.

سازمان تحقیقات فضایی هند (ایسرو) گفت که تماس با کاوشگر چند ثانیه پیش از فرود قطع شد. در صورت موفقیت این ماموریت، هند چهارمین کشوری بود که فرودی آرام بر ماه انجام داد.

اولین ماموریت این کشور به ماه به نام چاندرایان-۱ ماهواره‌ای بود که در سال ۲۰۰۸ اولین و دقیق‌ترین تحقیقات درباره آب در سطح ماه را با استفاده از رادارها انجام داد.

چاندرایان-۲ که ۲۲ ژوئیه پرتاب شده بود بیستم اوت وارد مدار ماه شد و قرار بود در ساعات نخست شنبه به وقت هند به صورت کنترل شده روی سطح فرود آید.

خدمه اتاق کنترل ماموریت در مرکز فضایی هند در بنگلور با شروع فرآیند کاهش ارتفاع به صفحه کامپیوترهای خود خیره شده بودند.

درحالی که فضاپیما مرحله به اصطلاح پردست انداز فرود را پشت سر گذشته بود صدای انفجارآمیز کف زدن کارکنان اتاق فرمان بلند شد. نارندا مودی نخست وزیر هند از پشت صفحه‌ای شیشه‌ای در مرکز شاهد این تحولات بود. در دقایق پس از قطع تماس جزییات مربوط به حادثه روشن نبود.

کایلاساوادیوو سیوان، مدیر سازمان فضایی هند، ایسرو، به اعضای سازمان گفت که مراحل اول فرود "عادی" پیش رفت و داده های ماموریت تحلیل خواهد شد.

سیوان پیشتر ۱۵ دقیقه آخر فرود را "۱۵ دقیقه وحشت" توصیف کرده بود. پس از اعلام خبر نخست وزیر هند در سخنانی کوتاه برای مهندسان اتاق فرمان گفت: "دستاورد کمی نبوده. قوی دل باشید."

 

هدف ماموریت چه بود؟

چاندرایان-۲ (وسیله نقلیه ماه ۲) پیچیده‌ترین ماموریتی بود که سازمان فضایی هند تاکنون دنبال کرده است. سیوان مدیر این آژانس پس از پرتاب ماه ژوئیه گفته بود: "این نقطه شروع سفری تاریخی است."

واحد فرود به نام ویکرام (نام بنیانگذار ایسرو) در دل خود حامل یک ماه نورد ۲۷ کیلوگرمی با ابزارهایی برای تحلیل خاک ماه بود. قرار بود این ماه نورد به نام پراگیان برای ۱۴ روز مسیری نیم کیلومتری را طی کند و داده‌ها و تصاویری برای تحلیل به زمین بفرستد.

این ماموریت برای تمرکز بر سطح ماه و تحقیق درباره آب و مواد معدنی و اندازه‌گیری لرزش‌های این کره طراحی شده است.

 

اهمیت این ماموریت چه بود؟

پالاوا باگلا نویسنده علمی می‌گوید فرودی کنترل شده بر یک سیاره دیگر - هدفی که تاکنون فقط سه کشور دیگر به آن نائل شده‌اند - یک دستاورد عظیم فنی برای ایسرو و آمال‌های فضایی هند بود.

او می‌افزاید که این دستاورد همچنین راه را برای ماموریت‌های آینده هند به مریخ هموار می‌کرد و درها را به روی اعزام فضانوردان هندی به فضا می‌گشود.

برای اولین بار در تاریخ اکتشافات فضایی هند، این ماموریت میان سیاره‌ای تحت هدایت دو زن - موتایا وانیتا مدیر پروژه و ریتو کاریدال مدیر ماموریت - انجام شد.

این ماموریت همچنین جزو افتخارات ملی بود و خبر آن در سراسر جهان منعکس شد چون با هزینه خیلی کم یعنی کمتر از ۲۰۰ میلیون دلار انجام شده بود.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین