حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

تغییر شکل مغز فضانوردان در پرواز‌های فضایی

human brain space

اندازه فونت:

نتایج مطالعاتی که گروهی از دانشمندان ناسا انجام می‌دهند حاکی از آن است که پروازهای فضایی روی شکل مغز فضانوردان تاثیر می‌گذارد.

به گزارش دانشمندآنلاین، محققان در این پژوهش نتایج اسکن مغز 26 فضانورد را بررسی کردند. 12 نفر از این افراد دو هفته را به‌عنوان خدمه شاتل در فضا گذرانده بودند و14 نفر از آنها 6ماه در ایستگاه فضایی بین‌المللی اقامت داشتند. نتایج این بررسی تغییرات قابل توجهی را در ماده خاکستری مغز این افراد نشان ‎‌داد.

تصویربرداری مغز این فضانوردان با ام‌.آر.آی در دو نوبت قبل و بعد از سفر به نشان می‌دهد حجم ماده خاکستری در قسمت‌های مختلف مغز آنها کاهش یا افزایش داشته‌ است که مقدار این تغییرات به مدت زمان اقامت فضانوردان در فضا بستگی دارد.

راشل سیدلر سرپرست این تیم تحقیقاتی از دانشگاه میشیگان می‌گوید: «ما مناطق زیادی در مغز این فضانوردان  یافتیم که مقدار ماده خاکستری در آنجا کاهش یافته است. این مسئله می‌تواند به توزیع مجدد مایع مغزی‌نخاعی در فضا مربوط باشد.»

ماده خاکستری که از عصب‌ها و آکسون‌های فاقد میلین تشکیل شده است، مسئولیت کنترل عملکردهای مختلفی ازجمله شکل‌گیری خاطرات، تصمیم‌گیری و احساسات را به‌عهده دارد.

دانشمندان که نتایج یافته‌هایشان را در ژورنال Nature Microgravity منتشر کرده‌اند دریافته‌اند حجم ماده خاکستری در مناطقی از مغز که حرکات پاها را کنترل می‌کنند افزایش یافته‌است. دلیل این مسئله این است که مغز در فضا باید یادبگیرد چگونه در گرانش بسیار اندک از پاها استفاده کند و آنها را به حرکت درآورد.

هنوز مشخص نیست این تغییرات چه تاثیری روی عملکرد شناختی و فیزیکی فضانوردان در درازمدت دارد و آیا مغز فضانوردی که به زمین برگشته‌ است می‌تواند تغییراتی را که در ساختار مغز به‌وجود آمده جبران کند یا خیر. محققان معتقدند تحقیقات بعدی می‌تواند به روشن‌تر شدن این مسئله کمک کند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین