حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

تغییرات بدن دوقلوها در فضا

57545398

اندازه فونت:

زندگی در حالت بی‌وزنی در فضا به تغییرات و اثرات منفی در بدن مانند کشش ستون فقرات کاهش عضلات و خواب منجر می‌شود اما هنوز اثرات طولانی مدت زندگی در فضا برای دانشمندان شناخته شده نیست.

به گزارش دانشمندآنلاین، مارک و اسکات (دوقلوهای فضانورد) با دی‌ان‌ای‌های مشابه گزینه مناسبی برای مقایسه تغییر ژن‌ها در یک زمان در زمین و فضا هستند. اسکات بعد از حدودا یک سال اقامت در فضا به زمین بازگشت و مارک در 340 روزی که اسکات در ایستگاه فضایی بین المللی حضور داشت، تحت بررسی دانشمندان بود. محققان به دنبال کسب اطلاعات بیشتر از نمونه‌های بیولوژیک دوقلوها قبل، بعد و در حین ماموریت فضایی هستند.

نتیجه‌ای که تاکنون از این تحقیق به دست آمده نشان می دهد تلومرهای (ســاختار انتهایی کروموزوم در یوکاریوت‌ها) اسکات بلندتر شد. اما با بازگشت به زمین به اندازه اولیه بازگشت، به گفته سوزان بیلی، زیست‌شناس پرتودرمانی در دانشگاه ایالتی کلرادو در فورت کالینز کوتاه شدن تلومرها به افزایش سن مربوط است. طبق اطلاعات ناسا علت این تغییر به ورزش بیشتر و مصرف کالری کمتر در فضا مرتبط است.

در روده هردو این دوقلوها میزبان باکتری‌های مختلف بوده است، که به احتمال زیاد دلیل آن رژیم غذایی و حضور در محیط‌های مختلف است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین