حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

آمادگی ناسا برای پرتاب کاوشگر خورشیدی جدید

3 nasaprepares

اندازه فونت:

در یکی از روزهای ماه اوت پایگاه کیپ کاناورال شاهد پرتاب کاوشگر خورشیدی پارکر خواهد بود. این کاوشگر با ابعادی در حد یک خودرو قرار است در نزدیک‌ترین فاصله‌ای که تا به امروز ممکن بوده به مطالعه خورشید بپردازد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از فیزورگ، خورشید بسیار پیچیده‌تر از چیزی است که با چشم دیده می‌شود. این ستاره که آن رو به صورت یک قرص درخشان بدون تغییر و ثابت می‌بینیم، پویا و از نظر مغناطیسی بسیار فعال است. جو خورشید به طور مداوم مواد مغناطیسی به بیرون می‌فرستد که تا فرای مدار پلوتو را تحت تأثر قرار می‌دهد. شراره‌های خورشید با انفجار، نور و ذرات باردار تابش می‌کنند که جو زمین را تحت تأثر قرار داده و باعث اختلال در ارتباطات رادیویی روی زمین می‌شود. بررسی تأثیرات خورشید بر زمین و دیگر سیارات در حوزه آب‌وهوای فضایی قرار دارد و کلید دستیابی به ریشه‌های آن، شناخت خورشید است.

فضاپیما پارکر تجهیزاتی را حمل می‌کند که خورشید را به صورت مستقیم و غیرمستقیم موردمطالعه قرار دهد و تلاش کند به چند پرسش اساسی درباره خورشید پاسخ دهد. یکی از این پرسش‌ها راز شتاب گرفتن بادهای خورشید است. خورشید با نرخ ثابتی مواد را به فضا پرتاب می‌کند ولی بادهای خورشیدی به سرعت‌های بیشتر از صوت می‌رسد. داده‌ها نشان می‌دهند این اتفاق در تاج خورشید رخ می‌دهد، قسمتی از اتمسفر خورشیدی که پارکر قرار است از میان آن عبور کند.

دانشمندان امیدوار هستند راز دمای بسیار بالای تاج خورشیدی را نیز بدانند. دمای تاج خورشید به مراتب بیشتر از سطح مرئی خورشید است و علت این تفاوت چند صد برابری دقیقاً نمی‌دانیم. گرما و انرژی خورشید در قلب آن تولید می‌شود و با دور شدن از مرکز خورشید باید دما به مرور کم شود اما در تاج خورشید به ناگاه دما به طور قابل‌توجهی بالا می‌رود.

طراحی این کاوشگر چالش بزرگی برای مهندسان بوده است. کاوشگر برای نزدیک شدن به خورشید باید توان تحمل دمای بالا و مقاومت در برابر ذرات پر انرژی ساطع‌شده از خورشید را داشته باد. دانشمندان امیدوارند کاوشگر پارکر بتواند تا اتمام مأموریتش در برابر شرایط سخت محیط نزدیک به خورشید مقاومت کند.

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین