حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

انفجار کم‌سابقه شهاب‌سنگ بزرگی بر فراز دریا

106066551 ade0d79a 7519 418f aa21 4208c270721f

اندازه فونت:

ناسا اعلام کرده است که در ماه دسامبر یک شهاب‌سنگ بعد از ورود به جو زمین متلاشی شده است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، انفجار این شهاب‌سنگ نورانی دومین انفجار بزرگ از این نوع در سی سال گذشته و بزرگ‌ترین انفجار از زمان متلاشی شدن شهاب‌سنگی دیگر در آسمان چلیابینسک روسیه در حدود شش سال پیش بود.

انفجار این شهاب‌سنگ تا الان توجه چندانی جلب نکرده بود چون روی دریای برینگ در شبه‌جزیره کامچاتکا در روسیه منفجر شده بود. انرژی آزادشده از انفجار این سنگ آسمانی ده برابر انرژی بمب هسته‌ای هیروشیما بود.

لندلی جانسون، از مسئولان ناسا گفت که شهاب‌سنگی به این بزرگی تنها دو یا سه بار در هر صد سال به جو زمین می‌رسد.

درباره این انفجار چه می‌دانیم؟

 

ظهر روز ۱۸ دسامبر این شهاب‌سنگ با سرعت ۳۲ کیلومتر بر ثانیه و با زاویه تند هفت درجه وارد جو زمین شد. این شهاب در فاصله ۲۵.۶ کیلومتری سطح زمین و با انرژی معادل ۱۷۳ کیلوتن منفجر می‌شود.

کلی فست، مدیر برنامه‌ رصد اجرام نزدیک به زمین در ناسا می‌گوید: "این معادل ۴۰ درصد انرژی آزادشده در انفجار شهاب‌سنگ چلیابینسک بود. اما چون بر فراز دریا منفجر شد همان تاثیر را نداشت و بازتاب رسانه‌ای مشابهی پیدا نکرد."

انفجار این شهاب‌سنگ را ماهواره‌های نظامی رصد کردند و ناسا از طریق نیروی هوایی آمریکا متوجه این حادثه شد.

لندلی جانسون می‌گوید این شهاب‌سنگ نورانی در نزدیکی منطقه‌ای وارد جو شده که از مسیر حرکت پروازهای تجاری بین آمریکای شمالی و آسیا چندان دور نیست.

اهمیت این حادثه چیست؟

 

در سال ۲۰۰۵ میلادی کنگره آمریکا ناسا را موظف به شناسایی ۹۰ درصد از اجرام آسمانی نزدیک به زمین با ابعاد ۱۴۰ متر یا بیشتر کرد.

شهاب‌سنگ‌هایی با این اندازه با عنوان "دردسرهای بدون گذرنامه" شناخته می‌شوند چون در صورت برخورد با زمین ممکن است تاثیرات فاجعه‌باری داشته باشند.

اما دانشمندان برآورد می‌کنند که سی سال دیگر تا رسیدن به هدفی که کنگره تعیین کرده زمان لازم دارند. ناسا تا کنون موفقیت قابل توجهی در محاسبه محل برخورد اجرام آسمانی در حال ورود به جزمین داشته است.

در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ یک شهاب‌سنگ کوچک سه متری هشت ساعت قبل از برخورد، توسط یک رصدخانه در ایالات آریزونا شناسایی شد.

در آن زمان مرکز مطالعات اجرام نزدیک به زمین در ناسا مدار دقیق این شهاب‌سنگ را تشخیص داد و بر اساس آن محل احتمالی برخورد را محاسبه کرد.

همان طور که محاسبه آنها قبل از برخورد شهاب‌سنگ نشان داد، دوربین‌های مدار بسته در مزرعه‌ای در بوتسوانا انفجار یک شهاب‌سنگ را ضبط کردند و تکه‌هایی از آن در اطراف همان منطقه پیدا شد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین