حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

خبری از ذره جدید نیست در داده‌های جدید شتاب دهنده بزرگ هادرونی (LHC) نشانی از ناهنجاری ندارد و باید با رویای ذره جدید فعلا وداع گفت

cms detector

اندازه فونت:

نتایج قبلی LHC نشانه‌هایی از وجود یک ذره زیر اتمی جدید در خودشان داشتند. برخی وجود ناهنجاری‌ها در داده‌های قبلی LHC را نشانه‌ای از وجود پسرعموی بوزون هیگز می‌دانستند. برخی دیگر هم آن را نشانه‌ای از «گراویتون» می‌دانستند، ذره‌ای که به صورت فرضی عامل انتقال و اعمال نیروی جاذبه است.

این در حالی بود که قبلا هم  نشانه‌هایی از ذرات جدید مشاهده و سپس محو شده بود، اما این یکی فرق می‌کرد؛ این نشانه‌های توسط دو تیم مجزا که روی آشکارگرهای اتلس و CMS کار می‌کردند گزارش شده بود.

به گزارش دانشمند آنلاین و به نقل از گاردین حالا اما بعد از 8 ماه این امید نقش بر آب شده است. جمع‌آوری اطلاعات بیشتر باعث از بین رفتن نشانه‌ها شده وهمراهش امید‌ها و سردرگمی‌های ذره جدید هم از بین رفته است. در کنفرانس خبری برگزار شده در کنفرانس بین‌المللی ذرات پر انرژی در شیکاگو محققان نتایج بررسی داده‌های جدید را که از زمان آغاز به کار مجدد LHC جمع‌آوری شده بود، بیان کردند.

جمع‌آوری اطلاعات بیشتر باعث از بین رفتن نشانه‌ها شده وهمراهش امید‌ها و سردرگمی‌های ذره جدید هم از بین رفته است

 

« آنچه در اطلاعات سال 2015 دیده بودیم یک ناهنجاری بود که از نظر آماری چندان قابل توجه نبود، اما وجود داشت، خوشه‌ای از رخداد‌ها در جرمی حدود 750 گیگا الکترون ولت». این را «دیوید چارلتون» می‌گوید، استاد ذرات بنیادین دانشگاه بیرمنگام و سخنگوی تیم همکاری‌های آشکارگر اتلس. اوا در ادامه می‌گوید:« اما وقتی تیم داده‌های جدید را آزمود،  در ناحیه‌ای که توسط داده‌های سال قبل مشخص شده بود چیزی مشاهده نشد، رخداد‌هایی وجود داشت اما یک ناهنجاری نه».

او همچنین اضافه کرد که تیم CMS هم چیزی نیافته‌اند وکه مشخص می‌کند آن رخداد احتمالا به دلیل اشتباهات آماری بوده است:« اگر واقعی بود حتما یکی از بزرگترین پروژه‌های امسال می‌شد که بفهمیم خصوصیات و ماهیتش چیست. با این حال ما خیلی هم از نقش بر آب شدند متعجب نشدیم، اماخب حیف است چون کشف بی نظیری می‌شد».

حالا تیم‌های تحقیقاتی روی یافتن چیز‌های دیگر مثل توضیح احتمالی ماده تاریک، ذرات ابر متقارن و شاید ابعاد بالاتر فضا-زمان متمرکز شده‌اند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین