حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

جوایز نوبل فیزیک 2019 اعلام شد

noble

اندازه فونت:

سه دانشمند به پاس کشفیات مهم درباره کیهان مشترکا برنده جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۹ شدند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، جیمز پیبلز، فیزیکدان کانادایی و مایکل مه‌یر و دیدیه کوئلوز منجمان سوئیسی در مراسمی در شهر استکهلم برندگان جایزه امسال معرفی شدند.

پیبلز به دلیل مطالعاتش در زمینه تکامل کیهان، و مه‌یر و کوئلوز برای کشف سیاره‌ای در مدار ستاره‌ای شبیه به خورشید برنده جایزه شدند. جایزه ۹ میلیون کرونی (۷۳۸ هزار پوندی) میان برندگان تقسیم خواهد شد.

پروفسور کوئلوز در واکنش به این خبر گفت: "باورکردنی نیست. از زمان کشف ۲۵ سال قبل، دیگران مرتب به من می‌گفتند: 'این کشفی مستحق جایزه نوبل است' و من جواب می‌دادم: بله، بله، شاید ولی هرچه شد شد."

با این حال او طی سالیان کم و بیش آن کشف را "به فراموشی" سپرده بود: "من حتی به آن فکر نمی‌کنم. برای همین خبر برایم غافلگیرکننده بود. تاثیر آن کشف را می‌دانم اما آنقدر تحقیقات فیزیکی درجه یکی در جهان انجام می‌شود که من فکر می‌کردم نوبل سهم ما نخواهد بود."

اولف دانیلسون از اعضای کمیته نوبل گفت: "هر دو این کشف‌ها گویای چیزی اساسی، در ابعاد وجودی، پیرامون جایگاه ما در جهان است."

"اولی گذشته را تا یک سرمنشاء ناشناخته دنبال می‌کند، برای همین جالب است. دیگری سعی می‌کند به این سوال پاسخ دهد که آیا ما تنها هستیم - آیا در جای دیگری در کیهان آثار حیات وجود دارد؟"

جیمز پیبلز که متولد کاناداست به پاس خدماتش به درک روند تکامل کیهان و موقعیت زمین در جهان برنده جایزه شد.وی در کنار سایرین وجود "تابش زمینه کیهانی" (سی ام بی) که پس‌تابش به جا مانده از مه‌بانگ (بیگ بنگ) است را پیش بینی کرده بود. دانشمندان با مطالعه این موج توانسته‌اند قدمت، شکل و محتوای کیهان را مشخص کنند.

متس لارسون رئیس کمیته جایزه نوبل فیزیک گفت: "تابش زمینه کیهانی در سال ۱۹۶۵ کشف و معلوم شد معدن طلایی برای درک ما از چگونگی تحول کیهان از دوران نوزادی تا امروز است."

"اگر به خاطر کشفیات نظری جیمز پیبلز نبود، اندازه گیری‌های فوق العاده دقیق این تابش طی ۲۰ سال اخیر نمی توانست چیزی به ما بگوید."

وی هم اکنون ۸۴ سال دارد و در دانشگاه پرینستون در نیوجرسی آمریکا کار می‌کند همچنین خدمات عمده‌ای به نظریه ماده تاریک و انرژی تاریک دارد. اینها عناصر مرموزی هستند که ۹۵ درصد کیهان از آنها تشکیل شده است.

مایکل مه یر ۷۷ ساله و دیدیه کوئلوز ۵۳ ساله برای کشف سیاره‌ای که "پگاسی بی ۵۱" نامگذاری شده برنده این جایزه شدند. این یک غول گازی دور ستاره ای در فاصله ۵۰ سال نوری از ماست. آن اولین برون سیاره‌ای بود که دور یک ستاره دیگر شبیه خورشید ما کشف می‌شد.

آنها از تکنیک بدیع سرعت شعاعی استفاده کردند که کرات دوردست را با اندازه‌گیری تکان‌های کوچک ستاره مادر - در اثر گرانش سیاره - به طور غیرمستقیم پیدا می‌کند.

آنها در زمان کشف در دانشگاه ژنو سوئیس کار می‌کردند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین