حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

تحقیق در زمینه ریاضیات حباب برنده جایزه مهم در ریاضیات شد

106083257 karen

اندازه فونت:

یکی از مهمترین جوایز ریاضی جهان به پروفسور کارن اولنبک از دانشگاه تگزاس در شهر آستین اعطا شده است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، پروفسور اولنبک جایزه آبل را برای مطالعاتش در مزینه "سطوح کمینه" مثل حباب صابون دریافت کرد. اعطای این جایزه ۵۳۰ هزار پوندی در سال ۲۰۰۲ از سوی آکادمی علوم نروژ در اسلو شروع شد و خانم اولنبک اولین زنی است که آن را دریافت می کند.

هانس مونت-کاس رئیس کمیته اعطاکننده این جایزه گفت که مطالعات خانم اولنبک "باعث تغییر چشمگیر در چشم انداز ریاضیات شده است."

"تئوری های او انقلابی در درک ما از سطوح کمینه (مینمال) پدید آورده، مثلا مسائل کمینه سازی در ابعاد بالاتر."

یکی از مثال های روزمره یک "سطح کمینه" حباب صابون با حجمی ثابت است. اینها از نقطه نظر ریاضیات جالب هستند چون مایع صابون را به شکل یک سطح حداقلی - در این مورد یک کره بی نقص - در می آورند.

نمایش و دستکاری حباب صابون با فرمول‌های ریاضی به محققان اجازه مدل سازی رفتار پدیده‌های فیزیکی مثل میدان‌های الکتریکی را می‌دهد. ریاضیات پروفسور اولنبک ابزارهایی در اختیار فیزیکدان‌ها گذاشته که با آن برای حل بعضی از بزرگترین معماها مثل رفتار ذرات زیراتمی و اتحاد نیروی الکترمغناطیسی و اتمی تلاش می کنند.

به گفته جیم خلیل فیزیکدان در دانشگاه سوری، پروفسور اولنبک علاوه بر دستاوردهای بزرگ در عالم ریاضی، سرمشقی در رشته خود بوده است.

او گفت: "ریاضیدانان جوان نه فقط کارهای او را می شناسند، بلکه از تلاش های جدی او برای تشویق ریاضیات و تشویق زنان جوان برای جذب شدن به این رشته خبر دارند." پروفسور اولنبک زمانی که دختر جوانی بود می خواست دانشمند شود، اما با شروع دوره لیسانس در دانشگاه میشیگان جذب ریاضیات شد.

نام جایزه آبل از نیلز هنریک آبل ریاضیدان کبیر نروژی و از پایه گذاران جبر مدرن اقتباس شده که از ۱۸۰۲ تا ۱۸۲۹ می زیست.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین