حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

تهدیدهای امنیتی فعال بودن USB Debugging

usb debugging

اندازه فونت:

در صورتی که تجربه نصب رام‌های دست‌ساز، فلش کردن کرنل‌های جدید و یا حتی نصب ریکاوری‌های مختلف را در گوشی اندرویدی خود داشته باشید احتمالا اصطلاحی به نام USB Debugging به گوش شما خورده است. این قابلیت در زیرشاخه تنظیمات ویژه توسعه‌دهندگان دستگاه‌های اندرویدی قرار گرفته است.

USB Debugging در واقع راهکاری برای برقراری ارتباط دستگاه‌های اندرویدی با بسته توسعه نرم‌افزاری (Android SDK) به‌واسطه بهره‌گیری از ارتباط یو‌اس‌بی است. در این چارچوب، زمینه لازم برای تبادل فرامین، فایل‌ها و دیگر داده‌ها میان سیستم‌عامل اندروید و رایانه شما ایجاد خواهد شد. 

این در حالی است که فعال‌بودن USB Debugging ممکن است شما را با تهدیدات امنیتی پیش‌بینی نشده‌ای روبرو کند. به عنوان مثال، در صورتی که با فعال بودن این قابلیت، دستگاه اندرویدی خود را به رایانه‌هایی که در مکان‌های عمومی قراردارند متصل کنید و یا از ایستگاه‌های عمومی شارژ گوشی استفاده کنید، این احتمال وجود دارد تا نفوذگران اطلاعات شما را سرقت کنند و یا بدافزارهایی را با مقاصد مختلف به دستگاه شما روانه کنند. 

خبر خوب اینکه گوگل ابزار امنیتی ویژه‌ای را در سیستم‌عامل اندروید تعبیه کرده تا با اتصال دستگاه اندرویدی به هر رایانه یا تجهیز جانبی جدید، دسترسی آن به USB Debugging به تایید کاربر نیاز داشته باشد. با این وجود، در صورتی که گوشی شما سرقت یا مفقود شود فعال بودن این قابلیت، حتی در صورت استفاده از قفل صفحه‌نمایش نیز فرصتی را برای دسترسی دیگران به اطلاعات گوشی شما ایجاد خواهد کرد. با این تفاسیر، بدنیست با فعال‌سازی Android Device Manager روی دستگاه‌ اندرویدی خود امکان حذف از راه‌دور اطلاعات گوشی مفقود یا سرقت‌شده را فراهم سازید. با این وجود، امن‌ترین راهکار ممکن، غیرفعال کردن USB Debugging بلافاصله پس از پایان استفاده از این قابلیت است. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین