حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

اپل اپلیکیشن ردیابی پلیس در هنگ‌کنگ را حذف کرد

109174294 gettyimages 1174230916

اندازه فونت:

اپل اپلیکیشنی را که تظاهرکنندگان هنگ‌کنگی برای ردیابی حرکت پلیس برای مقابله با معترضان استفاده می‌کنند را حذف کرده و گفته است این ابزارک، مقررات اپل را نقض کرده است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از سی ان ان، شرکت اپل گفته است استفاده این ابزارک که HKmap.live نام دارد، جان ماموران اجرای قانون و شهروندان را به خطر انداخته است.

این اپلیکیشن پیش از این هم در اپ استور (فروشگاه اپل) موجود بود اما اپل آن را حذف کرد. این اپلیکشین از اطلاعاتی که از معترضان در خیابان‌ها در اختیار دارد استفاده می‌کند.

پس از این که این اپلیکیشن باز در اپ استور دیده شد، رسانه‌های دولتی چین به شدت از آن انتقاد کردند.اپل گفته است حذف این اپلیکیشن "پس از تماس بسیاری از مشتریان نگران در هنگ‌کنگ" صورت گرفته است.

این شرکت گفته است "با همکاری دفتر امنیت سایبری و جرایم تکنولوژی هنگ‌کنگ قادر به تائید این موضوع بوده که از این اپلیکیشن برای هدف قرار دادن و حمله به پلیس استفاده شده است."

بیانیه شرکت اپل خاطرنشان می‌کند "مجرمان از این اپلیکیشن برای تعدی به ساکنان مناطقی که می‌دانند ماموران اجرای قانون در آنجا حضور ندارند، استفاده کرده‌اند."

اگرچه این اپلیکیشن اکنون از اپ‌استور حذف شده اما نسخه وب‌سایت آن هنوز فعال است. این اپلیکیشن همچنین در فروشگاه گوگل هنوز در دسترس است.پس از این که این اپلیکیشن در فروشگاه اپل مشاهده شد، رسانه‌های دولتی چین به شدت از این مساله انتقاد کردند.

روزنامه مردم، ارگان حزب کمونیست چین بدون نام بردن از این اپلیکیشن از شرکت اپل به خاطر "گشودن در" به سوی تظاهرات خشونت‌آمیز انتقاد کردند.این روزنامه نوشت "اجازه دادن به این نرم‌افزار سمی، خیانت به احساسات مردم چین است."

پیش از این هم اپلیکیشن‌هایی از اپ استور به دلیل تسهیل آنچه فعالیت غیرقانونی یا تهدید امنیت عمومی خوانده شده، حذف شده‌اند.شماری از شرکت‌های بین‌المللی بر سر تظاهرات طولانی مدت هنگ‌کنگ با خشم دولت چین مواجه شده‌اند.

تلویزیون دولتی چین از نمایش دو مسابقه بسکتبال حرفه‌ای آمریکا به خاطر توییت در حمایت از معترضان یک مربی لغو کرده است. شرکت جواهر فروشی تیفانی هم از نمایش یک آگهی که خریداران چینی آن را نشاندهنده حمایت از معترضان می‌دانست خودداری کرده است.

یک شرکت بازی‌های ویدیویی هم یک گیمر را به دلیل حمایت از معترضان هنگ کنگی تعلیق کرده است.

در مقابل معترضان هنگ کنگی هم بانک‌ها و شرکت‌هایی را موضعی در حمایت از دولت چین دارند هدف قرار داده‌اند. چین برای اپل هم یک بازار مهم و هم پایگاه تولید محصولات این شرکت است. تولید محصولات اپل به طور مستقیم و غیرمستقیم نزدیک به سه میلیون شغل در چین ایجاد کرده است.

فروش اپل در فصل مالی قبل در چین و تایوان و هنگ‌کنگ بالغ بر ۹.۳۱ میلیارد دلار بود.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین