حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

کاهش ابتلا به امراض قلبی با یک قرص

pill

اندازه فونت:

تحقیقات انجام شده در ایران و بریتانیا نشان داده که ترکیبی از قرص حاوی چهار ماده می‌تواند ‌موارد حمله قلبی را تا یکسوم کاهش دهد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، این "قرص چند منظوره" حاوی آسپرین برای رقیق کردن خون، ماده استاتین برای کاهش کلسترول و دو ماده دیگر برای کاهش فشار خون است. هزینه تولید یک چنین قرصی برای مصرف روزانه بسیار اندک است.

پژوهشگران این تحقیق که در ایران و بریتانیا انجام شده، توصیه کرده‌اند که چنین قرصی تولید شود و در کشورهای کم درآمد جهان که پزشکان امکانات کمتری برای رسیدگی و ارزیابی شرایط بیماران دارند، در اختیار پزشکان قرار گیرد.

بیماری‌های قلبی و حمله قلبی یکی از دو عامل اصلی مرگ و میر در جهان است و هر سال بیش از پانزده میلیون نفر به همین خاطر جان خود را از دست می‌دهند. چاقی، سیگار و کمبود تحرک بدنی نیز خطر بروز امراض قلبی را بیشتر می‌کند.

این تحقیقات، که نتیجه آن در نشریه لانسلت منتشر شده، در یکصد روستای ایران انجام شده و حدود شش هزار و هشتصد نفر در آن مشارکت داشتند. به نیمی از این افراد قرص چند منظوره داده شد و به آنها توصیه شد که شیوه زندگی سالم‌تری را انتخاب کنند و نیم دیگر فقط توصیه به شیوه زندگی سالم‌تر را دریافت کردند.

این افراد بیش از پنجاه سال سن داشتند و ابتلا یا عدم ابتلای قبلی به عارضه قبلی مورد توجه نبود.

این آزمایش پنج سال به طول انجامید و نتیجه آن بروز ٢٠٢ عارضه عمده قلبی در میان ٣٤٢١ نفری بود که قرص چند منظوره را هم مصرف می‌کردند. تعداد مبتلایان در میان ٣٤١٧ نفری که قرص مصرف نمی‌کردند ٣٠١ نفر بود.

براساس نتیجه این تحقیق، تجویز قرص چند منظوره از ابتلای یک نفر در هر ٣٥ به عارضه جدی قبلی ظرف پنج سال جلوگیری می‌شود.

تام مارشال، از پژوهشگران دانشگاه برمینگام در بریتانیا، گفته است که این تحقیق نشان داد که استفاده از این قرص یک استراتژی قابل بررسی در کشورهای کم درآمد و یا با درآمد متوسط جهان است.

 در این تحقیقات مشخص شد که استفاده از این قرص باعث کاهش قابل توجه در کلسترول بد می شود اما فشار خون را فقط اندکی کاهش می‌دهد.

دکتر نضال صراف زادگان، پژوهشگر دانشکده پزشکی دانشگاه اصفهان، گفته است که با توجه به هزینه اندک قرص چند منظوره، امکان قابل توجهی برای استفاده از آن برای بهبود بهداشت قلب و عروق و کاهش مرگ و میر در نتیجه ابتلای به این بیماری ها وجود دارد.

فکر تولید و استفاده از قرص چند منظوره در سال ٢٠٠١ مطرح شد اما این اولین آزمایش عمده در این زمینه بوده است.

در کشورهای ثروتمندی مانند بریتانیا، پزشکان فرصت و امکانات لازم را دارند تا نیاز بیماران را به طور فردی ارزیابی کرده و تعداد قابل توجهی از داروها، مانند استاتین‌های کاهش کلسترول، را تجویز کنند.

پرفسور مارشال گفته است که استفاده از قرص چند منظوره در بریتانیا احتمالا تغییر چندان زیادی را در مقایسه با وضعیت کنونی ایجاد نخواهد کرد. علاوه بر این، این دارو در بریتانیا مجوز تولید ندارد و اخذ مجوز برای آن ممکن است آسان نباشد. به گفته او، مهمترین اولویت برای کشوری مثل بریتانیا این است که افرادی را که دارای فشار خود و کلسترول بالا هستند اما از آن آگاهی ندارند شناسایی و داروهای مناسب را برای آنان تجویزکرد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین