حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

مقابله چگونه با بوی بد دهان

637056106440953218 lg

اندازه فونت:

90 درصد بوی بد دهان مربوط به خود دهان است و به معده ربطی ندارد. ممکن است این بو از فضای بین دندان‌ها، زبان یا لوزه‌ها ناشی شود. دکتر ییل آدلر، پزشک و نویسنده اهل برلین، راه‌های مبارزه با این بو را ارائه می‌دهد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، بوی بد دهان از دردسر‌هایی است که فرد را شرمگین کرده، اعتماد به نفس را در او پایین می‌آورد و حتی ممکن است به انزوای اجتماعی فرد بیانجامد.

ییل آدلر، پزشک خانواده، متخصص پوست و نویسنده اهل برلین، بر چند نکته در مبارزه با بوی بد دهان تأکید کرده که در هفته‌نامه فوکوس آلمان منتشر شده است.

نکته اول: مسواک زدن دو بار در روز

مسواک زدن روزانه، هر روز دو مرتبه و هر بار دو تا سه دقیقه مهم‌ترین توصیه برای رفع پلاک‌های تشکیل شده بر روی دندان‌هاست که مأمنی برای باکتری‌های مولد بوی بد محسوب می‌شوند.

نکته دوم: استفاده از نخ دندان

استفاده از نخ دندان به نحوی که نخ به راست و چپ میان دندان‌ها تا لثه کشیده شود نقش بزرگی در رفع باکتری‌هایی دارد که در این جا لانه کرده و با مسواک زدن عادی از بین نمی‌روند.

به علاوه، این کار باعث می‌شود، هوایی که برای باکتری‌های بی‌هوازی کشنده است وارد این فضا شود؛ باکتری‌هایی که بوی بد ایجاد می‌کنند و تحمل هوا و اکسیژن را ندارند.

نکته سوم: مسواک زدن زبان

ییل آدلر مسواک زدن زبان را روشی مؤثر در بهبود بوی دهان می‌داند. 

او می‌گوید: «ده بار پشت سر هم مسواک را روی زبان بکشید تا مایع لزج روی آن محو شود.»

نکته چهارم: پاکسازی لوزه‌ها

پاکسازی لکه‌های سفید روی لوزه‌ها هم در رفع بوی زننده دهان مؤثر است. برای این کار باید جلوی آینه زبان را کاملا بیرون آورد و با انگشت لوزه‌ها را بررسی و لکه‌های سفید را خارج کرد. 

در صورتی که به‌تنهایی نتوان این کار را کرد می‌توان از دندانپزشک کمک گرفت.

نکته پنجم: توجه به تغذیه

بوی دهان به غذایی که می‌خوریم نیز بستگی دارد. برخی میوه‌ها و غذاهای گیاهی دهان را خوشبو می‌کنند. نوشیدن مقدار کافی آب نیز بوی بد دهان را کاهش می‌دهد.

توصیه دیگر ییل آدلر روشی در طب سنتی است که در آن از روغن‌های طبیعی مانند روغن کنجد، تخم آفتابگردان و نارگیل برای پاکسازی دندان‌ها استفاده می‌شود. آدلر می‌گوید: «یک قاشق روغن طبیعی را بردارید و هر روز صبح ده تا ۲۰ بار روی دندان‌ها بمالید و بعد با آب دهانتان به بیرون بریزید.»

به گفته او، یافته‌های علمی نشان داده که این روش به اندازه دهان‌شویه‌های حاوی ماده ضد میکروبی کلورکسیدین که دندان‌پزشک‌ها آن را علیه بیماری‌های دهان و دندان تجویز می‌کنند مؤثر است. 

نکته ششم: توجه به عوامل خارج دهانی

یکی از عوامل مهم مولد بوی زننده دهان کشیدن سیگار است. استعمال دخانیات مقاومت را در مخاط دهان تضعیف می‌کند. جریان خون در این قسمت کاهش یافته و  سیستم ایمنی دیگر شانسی برای مقابله با باکتری‌ها ندارد.

آزمایشی ساده برای پی بردن به منشاء بوی بد دهان

گاهی بوی زننده دهان علامتی از سایر بیماری‌های داخلی است. با یک آزمایش ساده می‌توان فهمید بوی بد از دهان نشأت گرفته یا از بقیه قسمت‌ها و سوخت و ساز بد بدن.

ییل آدلر می‌گوید: «با دهان نفس بکشید اگر بوی آن بد است، دهان را ببندید و این بار از بینی نفس بکشید.»

به گفته او، در ۹۰ درصد موارد این‌گونه است: «اگر بازدم خارج‌شده از بینی بوی بد نمی‌داد مشکل در داخل دهان است و اگر بوی بد می‌داد، مشکل را باید عمیق‌تر و در خارج از دهان جست.»

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین