حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

استفاده از محصولات پلاستیکی برای زنان خطرناک‌تر از مردان است

74

اندازه فونت:

بسیاری تولیدات در زندگی روزمره آغشته به موادی هستند که برای سلامتی زیان‌بارند. از جمله آنها محصولات پلاستیکی هستند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، ظروف پلاستیکی می‌توانند بر هورمون‌های زنانه، به ویژه در دوران بارداری، تاثیر منفی بگذارند.

پژوهشگران موسسه هاینریش بل و سازمان جهانی بهداشت دریافته‌ا‌ند که زنان نه تنها بیشتر از مردان با محصولات پلاستیکی سرکار دارند، بلکه بیشتر از مردان نیز در معرض خطرات ناشی از تماس با مواد پلاستیکی هستند و بدن‌شان نسبت به آن حساس‌تر واکنش نشان می‌دهد. میزان چربی بدن زنان بالاتر از مردان است و به همین دلیل نیز مواد شیمیایی حلال در چربی ساده‌تر وارد بافت‌های سلولی بدن‌ زنان می‌شود. به خصوص مواد شیمیایی که تاثیراتی مشابه بر هورمون‌ها دارند. این مواد endokrine Disruptore) ED) وقتی وارد بدن زن می‌شوند می‌توانند سیستم هورمونی بدن او را تحت تاثیر قرار دهند و به ویژه برای زنان باردار و جنین خطرناک‌ هستند. 

در صورت ورود مواد شیمیایی به سیستم اندوکرین بدن ( "endokrine Disruptoren" دستگاه درون‌ریز بدن، شامل غدد یا بافت‌هایی که ترشحات تحریک‌کننده غدد یا بافت‌های دیگر را به خون وارد می‌کنند)، به بدن زن باردار این خطر وجود دارد که تمام هورمون‌هایی  که در پروسه رشد جنین نقش ایفا می‌کنند، تحت تاثیر قرار گیرند. پیامد چنین تاثیری می‌تواند به ناقص شدن اندام جنین یا بیماری‌های دیگری منجر شود که بعدها بروز می‌کنند.

سازمان بهداشت جهانی بر این باور است که  "ED" از جمله عوامل ابتلا به سرطان‌هایی است که با تغییرات هورمونی مربوط می‌شوند، از جمله سرطان پستان و پروستات.

محققان می‌گویند موادی که در تولید نوار بهداشتی و تامپن نیز به کار گرفته می‌شوند برای سلامتی زیانبار هستند. با این حال یک زن در طول عمر خود به طور متوسط ۱۲ هزارعدد از این محصولات را استفاده می‌کند. میزان پلاستیک موجود در هر تامپون شش درصد است و ۹۰ درصد مواد پلاستیکی که در نوار بهداشتی استفاده می‌شوند از نفت خام تهیه شده‌است.

این مواد شیمیایی و ذرات ریز پلاستیک (میکروپلاستیک‌ها) در بسیاری محصولات دیگر هم هستند که عمدتا مورد استفاده زنان قرار می‌گیرند، از جمله در لوازم آرایشی و مواد شوینده. ذرات ریز پلاستیکی می‌تواند از طریق جفت به جنین برسند. کارشناسان توصیه می‌کنند تا جایی که ممکن است از محصولاتی که یک بار مصرف هستند پرهیز شود و از فنجان‌های مخصوص برای دوره عادت ماهانه استفاده شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین