حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

سونوگرافی از جنین؛ تجارتی پردرآمد برای پزشکان آلمانی

48771158 303

اندازه فونت:

دست و پای کوچک با شکم و سری بزرگ؛ تصاویری معمول از جنین در هنگام سونوگرافی زنان باردار که پدر و مادرها با ذوق به آن می‌نگرند؛ تجربه‌ای استثنایی برای پدر و مادرها و تجارتی سودآور برای پزشکان. آیا سونوگرافی بی‌خطر است؟

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، آیا رشد جنین معمولی است و طفل سالم است؟ برای پاسخ دادن به چنین پرسش‌هایی، پزشکان نخستین سونوگرافی از جنین را در زنان باردار بین هفته‌های ۹ام تا ۱۲ام انجام می‌دهند که از طریق آن می‌توان موارد زیادی را در مورد وضعیت سلامتی جنین تشخیص داد. با سونوگرافی حتی امکان تشخیص جنسیت جنین پس از گذشت چند ماه وجود دارد.

بیشتر مادرها پس از سونوگرافی از پزشک می‌خواهند که یک نسخه عکس‌های سونوگرافی از جنین درون شکم را به آنها بدهد؛ برای نشان دادن به بستگان یا برای یادگاری. اگرچه پزشکان معمولا مخالفتی با این مسئله ندارند، اما موظف نیستند این تصاویر را حتما در اختیار پدر و مادر قرار دهند. پزشکان حتی در این مورد هشدار می‌دهند چرا که والدین ممکن است دست به تفسیرهایی نابه‌جا بزنند که از نظر پزشکی پایه و اساسی ندارد اما آنها را مردد می‌کند.

همه کارشناسان بر سر این مسئله توافق دارند که تصاویر چه دو بعدی، سه بعدی یا چهاربعدی برای مادر و جنین ضرری ندارند. با این حال انجمن آلمانی سونوگرافی در بخش پزشکی، توصیه می‌کند که از برداشتن چنین تصاویری (عکس و ویدیو) تنها به منظور یادگاری پرهیز شود. توجیه این انجمن این است که سونوگرافی ابزاری است در دست پزشکان برای تشخیص پزشکی و تنها این گروه و متخصصان هستند که می‌دانند چگونه این عکس‌ها باید فهمیده و تفسیر شوند.

 

در هنگام سونوگرافی چه اتفاقی می‌افتد؟

در هنگام سونوگرافی یا به عبارتی در اثر سونوگرافی، بیمار نه دردی احساس می‌کند و نه اشعه‌ای دریافت می‌کند و امواج صوتی برخلاف پرتونگاری، تأثیر منفی بر روی جنین و سلول‌های آن ندارند. پزشک با کمک این امواج می‌تواند اندام‌های گوناگونی را معاینه کند مانند رحم زنان و جنین. امواج صوتی تصاویری از بافت‌ها و ارگان‌های داخلی بدن انسان می‌دهند که پس از پردازش بر روی مانیتور قابل مشاهده است.

این سونوگرافی‌ها معمولا برای بررسی ضربان قلب، تخمین مدت بارداری، موقعیت جنین و ناهنجاری‌های احتمالی به کار گرفته می‌شود. بسیاری از پزشکان نسبت به انجام سونوگرافی‌های غیرضروری، تعدد آنها و صدمه‌ای که این معاینه‌ها می‌توانند در ماه‌های مشخصی از بارداری بر روی جنین بگذارند، هشدار می‌دهند.

 

تجارت پرسود

درحالی که پزشک در حال سونوگرافی است، والدین هم این امکان را دارند که حرکات جنین را روی صفحه‌ی نمایش کوچکی دنبال کنند.

برای برخی از پدر و مادرها تماشای این تصاویر جنین روی صفحه نمایش، تجربه‌ای منحصر به فرد است و عده‌‌ای هم وجود دارند که می‌خواهند این تجربه را با دیگران قسمت کنند. برای این دسته هم در آلمان بازاری به راه افتاده؛ هزینه ضبط این تصاویر در آلمان بسته به اینکه تصاویر سه بعدی باشند یا برای مثال روی یک فلش ذخیره شوند، رنگی باشند یا چه جور بستهبندی شوند، تکی باشند یا در آلبوم و ...  بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ یوروست.

Baby-TV، ایده‌ای تجاری است که به نظر می‌رسد در آلمان خوب جواب داده است.

قرار است تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی مقررات و بخشنامه‌ی جدیدی در مورد حفاظت در برابر امواج اجرایی شود که در صورت پیاده‌شدن آن امکان ممنوعیت و برچیده شدن بساط استفاده تجاری از سونوگرافی و Baby TV وجود دارد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین