حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

سلول‌های تازه در مغز تمام عمر تشکیل می‌شوند

106168930 imagemoreno jimnez

اندازه فونت:

براساس بررسی تازه مغز، انسان در تمام طول زندگی - یا اگر دقیق‌تر بگوییم تا سن ۹۷ سالگی - به ساخت سلول‌های تازه ادامه می‌دهد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، این سوال مدت‌ها موضوع بحث‌های داغ بوده است. زمانی تصور می‌شد که انسان در همان بدو تولد صاحب همه سلول‌های مغزی است که در طول زندگی خواهد داشت.

محققان در دانشگاه مادرید همچنین نشان دادند که تولید شمار سلول‌های تازه در مغز با افزایش سن افت می‌کند.

همچنین روشن شد که شمار سلول‌های تازه مغز در مراحل اولیه بیماری آلزایمر به شدت افت می‌کند؛ یافته‌ای که می‌تواند ایده‌های تازه‌ای برای درمان این بیماری به دانشمندان دهد.

بیشتر نورون‌های ما – سلول‌های مغز که سیگنال‌های الکتریکی می‌فرستند - هنگام تولد در مغز وجود دارند.

اما مطالعات به روی سایر پستانداران نشان داده که بعدا در طول زندگی هم سلول‌های تازه شکل می‌گیرد، هرچند ابعاد این "نوزایی نورونی" در مغز انسان هنوز موضوع بحث است.

در مطالعه تازه که نتایج آن در نشریه "پزشکی نیچر" چاپ شده مغز ۵۸ انسان مرده که سن آنها از ۴۳ تا ۹۷ متفاوت بود بررسی شد.

تمرکز این مطالعه بر هیپوکامپ بود؛ بخشی از مغز که به حافظه و احساسات ارتباط دارد، همان قسمتی که کمک می‌کند به یاد بیاورید اتومبیل خود را کجا پارک کرده‌اید.

 

نورون های تازه

نورون‌ها وقتی در مغز ظاهر می‌شوند هنوز کامل نیستند، بلکه باید یک فرآیند رشد و بلوغ را طی کنند. پژوهشگران توانستند در مغز مردگانی که موضوع مطالعه بودند نورون‌های نارس یا "تازه" پیدا کنند.

در مغزهای سالم مشاهده شد که با افزایش سن این نوزایی نورونی "کمی کاهش" می‌یابد.

دکتر ماریا لورنز-مارتین از محققان این مطالعه گفت: "به نظر من تا وقتی که لازم باشد چیزهای تازه یاد بگیریم، مغزمان نورون‌های تازه تولید خواهد کرد. و این اتفاقی است که در هر ثانیه زندگی می افتد."

 

آلزایمر

اما در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر وضعیت متفاوت بود.

در مراحل اولیه ابتلا به این بیماری، شمار نورون‌های تازه درحال شکل گیری از ۳۰ هزار در هر میلیمتر به ۲۰ هزار در هر میلیمتر افت کرد.

دکتر لورنز-مارتین گفت: "این کاهشی ۳۰ درصدی در مرحله اول آلزایمر است. برای ما غافلگیرکننده بود چون حتی قبل از تشکیل ماده آمیلوید بتا [نشانه اصلی آلزایمر] و قبل از ظاهر شدن علائم بیماری در مراحل خیلی اولیه اتفاق افتاد."

بیماری آلزایمر غیرقابل معالجه است اما مهم‌ترین تحقیقات بر هدف گرفتن توده‌های آمیلوید بتا در مغز متمرکز بوده است. با این حال همین هفته پیش اعلام شد که آزمایش‌های بیشتر با کمک این رویکرد ناکام مانده. مطالعه تازه در دانشگاه مادرید می‌گوید که ممکن است سرمنشا بیماری به پیش از تشکیل آمیلوید بتا برسد.

دکتر لورنز-مارتین امیدوار است که درک علت کاهش نوزایی نورونی به معالجات تازه برای آلزایمر و عوارض روند عادی پیری منجر شود.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین