حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

سرماخوردگی می‌تواند محافظی در برابر آنفلوآنزا باشد در تازه‌های پزشکی این هفته: سرماخوردگی می‌تواند محافظی در برابر آنفلوآنزا باشد. کدام اقدامات احتیاطی علیه کرونا چندانی مؤثر نیست؟ پروبیوتیک‌ها به مدیریت چاقی کودکان کمک می‌کنند. چطور روده بزرگ را از سرطان دور نگهداریم؟

9906191

اندازه فونت:

به گزارش دانشمند آنلاین به نقل از دویچه وله، رینوویروس‌ها به عنوان شایع‌ترین علل سرماخوردگی، می‌توانند از آلودگی دستگاه تنفسی به ویروس آنفلوآنزا جلوگیری کنند. دلیل این امر احتمالاً این است که ویروس سرماخوردگی باعث ایجاد دفاع طبیعی ضد‌ویروسی در بدن می‌شود.

در سال ۲۰۰۹ میلادی همه گیری آنفلوآنزا در اروپا متوقف شد اما تاکنون معلوم نبود چرا؟ محققان دانشگاه ییل اکنون دریافته‌اند که اگر شخصی قبلاً سرما خورده باشد، احتمال ابتلایش به آنفلوآنزا حتی در ماه‌هایی که هر دو ویروس فعال‌اند، بسیار کم است.

دانشمندان برای آزمایش چگونگی تعامل ویروس‌های آنفلوآنزا و سرماخوردگی، آزمایش‌هایی را بر روی بافت تنفسی انسان در آزمایشگاه انجام دادند. آنها دریافتند که ویروس آنفلوآنزا اگر بافت تنفسی از قبل در معرض ویروس سرماخوردگی قرار گرفته باشد، نمی‌تواند آن را آلوده کند. ویروس‌های سرماخوردگی منجر به تولید و ترشح اینترفرون، ماده پیام‌رسان سیستم ایمنی بدن می‌شوند. این امر توان دفاعی بدن در برابر ویروس آنفلوآنزا را افزایش می‌دهد. اینترفرون‌ها مولکول‌‌هایی در بدن هستند که به خصوص در برابر عفونت‌‌های ویروسی مقاومت ایجاد می‌کنند و در واکنش‌های ایمنی طبیعی بدن، حتی در غیاب ویروس‌ها شرکت دارند.

این تیم تحقیقاتی در حال بررسی این موضوع است که آیا ویروس‌های سرماخوردگی محافظت مشابهی در برابر عفونت با ویروس سارس-کوو۲ (کرونا) هم ایجاد می‌کنند یا نه. نتایج این تحقیق روز جمعه در مجله The Lancet Microbe منتشر شد.

کدام اقدامات احتیاطی علیه کرونا چندان مؤثر نیست؟

ماسک زدن، حفظ فاصله اجتماعی و اجتناب از قرارگیری در مکان‌های شلوغ و سربسته تا کنون مؤثرترین روش‌ها برای برای کاهش خطر ابتلا به کووید-۱۹ اعلام شده‌اند.

به گزارش ساینس آلرت، همان‌طور که کارشناسان بهداشت عمومی در مورد نحوه انتشار ویروس سارس-کوو۲ اطلاعات بیشتری کسب و ارائه می‌کنند، ثابت شده که برخی اقدامات احتیاطی ارزش آن را ندارند که وقت خود را بیش از این صرف‌شان کنید:

در فروشگاه نیازی به پوشیدن دستکش ندارید: استفاده از دستکش یکبار مصرف ممکن است راهی آسان برای در امان ماندن دست‌ها از آلودگی احتمالی در فروشگاه‌های مواد غذایی باشد، اما بنا به اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، ویروس کرونا به راحتی از طریق سطوح آلوده پخش نمی‌شود. این امر در مورد بسته‌های غیر غذایی مانند بسته‌های پستی و نامه‌ها نیز صدق می‌کند.

علاوه بر این نباید نگران ضدعفونی کردن بسته‌های‌ غذایی یا منجمد باشید. این را سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده، چون بعید است که ویروس کرونا بتواند از طریق این بسته‌ها و همچنین مواد غذایی یخ‌زده منتقل شود. ویروس سارس-کوو۲ در خارج از بدن میزبان شرایط پایداری ندارد و در انتظار از بین رفتن است. در دمای منجمد هم اگرچه ویروس می‌تواند به مدت طولانی باقی بماند، اما به نظر می‌رسد انتقال آن از طریق همه سطوح بسیار نادر است.

از استخرها نترسید. بنا به اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، استخرها نمی‌توانند به کانون گسترش سارس-کوو۲ تبدیل شوند زیرا این ویروس از طریق آب پخش نمی‌شود؛ به خصوص در استخرهایی که برای ضد‌عفونی کردن آب از کلر استفاده می‌شود. به گفته پروفسور جوزف آیزنبرگ، متخصص اپیدمیولوژیک در دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه میشیگان، عوامل بیماری‌زای تنفسی در آب زنده نمی‌مانند. ویروس سارس-کوو۲ نیز ویروس تنفسی است پس ابتلا به آن معمولاً از طریق استنشاق آن است، نه بلعیدن آن. بنابراین شنا نسبتاً بی‌خطر است. او البته تاکید می‌کند: هنگام تعویض لباس‌ها در رختکن ماسک بزنید و وسایل و تجهیزات شنا را به هیچ‌وجه با دیگران به اشتراک نگذارید.

پروبیوتیک‌ها به مدیریت چاقی کودکان کمک می‌کنند

بر اساس مطالعه‌ای که نتایج آن به زودی در بیست‌ودومین کنگره غدد درون‌ریز اروپا ارائه خواهد شد، در کنار کنترل کالری، یک سویه پروبیوتیکی به نام بیفیدوباکتریوم به کودکان و نوجوانان چاق در مدیریت وزن کمک می‌کند.

به گزارش سی‌ان‌ان، پروبیوتیک‌ها ﮔـﺮﻭﻩ ﺑﺰرگی ﺍﺯ ﺑﺎﻛﺘﺮی‌ﻫﺎی میکروبیوم ﺭﻭﺩﻩ هستند که می‌توانند به تولید ویتامین و تخریب سلول‌های بیماری‌زا کمک کنند. بیفیدوباکتریوم یکی از متداول‌ترین انواع پروبیوتیک‌ها است و در تنظیم سیستم ایمنی بدن، تامین مواد مغذی برای بدن با تجزیه کربوهیدرات‌ها و فیبرها و تولید اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه، نقش مهمی در تنظیم سلامت روده و کنترل وزن دارد.

والدینی که می‌خواهند از میکروبیوم روده کودک خود برای مدیریت وزن، کاهش حساسیت به انسولین یا حفظ سلامت کلی او مراقبت کنند، می‌توانند ضمن اجتناب از مصرف غذاهای آماده که به جمعیت میکروبی دستگاه گوارش لطمه می‌زند، منابع غذایی از جمله ماست، کفیر، شیر بز، پنیرهای کهنه، کیمچی و کلم ترش را وارد رژیم غذایی او کنند. گندم، پیاز، موز و سیر نیز می‌توانند بیفیدیوباکتریوم روده را تغذیه کنند.

یافته‌‌های این مطالعه نشان می‌‌دهد که حتی مصرف مکمل‌‌های پروبیوتیکی زیر نظر متخصص کودکان می‌تواند به کودکان چاق در کاهش وزن کمک کند و همچنین خطر ابتلای آنها به بیماری‌‌هایی از جمله دیابت نوع ۲ و بیماری‌‌‌های قلبی را کاهش دهد.

چطور روده بزرگ را از سرطان دور نگه داریم؟

متخصصان برای سال‌ها توصیه می‌کردند که همه افراد در سن ۵۰ سالگی برای تشخیص زودرس سرطان روده بزرگ به سراغ آزمایش کولونوسکوپی بروند.

به گزارش مدیکال اکسپرس، اکنون با توجه به افزایش موارد ابتلا به سرطان روده بزرگ در میان جوانان، انجمن سرطان آمریکا دستورالعمل‌های غربالگری این سرطان را به‌روز کرده و به اکثر افراد توصیه می‌کند اولین کولونوسکوپی را در سن ۴۵ سالگی انجام دهند.

در واقع یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های پیشگیری از سرطان روده بزرگ، پیروی از دستورالعمل‌های غربالگری این سرطان است که بر اساس سن، جنس، عوامل خطر (افراد با سابقه ابتلا به بیماری‌های التهابی روده، مانند کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون) و سابقه خانوادگی تعیین می‌شود. کولونوسکوپی چیزی بیشتر از یک ابزار غربالگری است و در واقع می‌تواند با کشف تغییرات پیش‌سرطانی به نام پولیپ و از بین بردن آنها قبل از تبدیل شدن به سرطان، از بروز سرطان روده بزرگ جلوگیری کند.

فارغ از این روش تشخیصی، شما در هر سنی باشید، روش‌هایی موثر وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از ابتلا به سرطان روده بزرگ، سومین علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در ایالات متحده، انجام دهید:

سبزیجات و چربی‌های سالم بخورید. به گفته متخصصان کلینیک مایو افرادی که از رژیم‌های غذایی با فیبر بالا پیروی می‌کنند، کمتر به این نوع سرطان مبتلا می‌شوند. مصرف گوشت قرمز و گوشت‌های فراوری شده را به حداقل برسانید و تا می‌توانید از چربی‌های سالم موجود در روغن زیتون، ماهی قزل‌آلا، آووکادو و آجیل بهره ببرید.

تحرک داشته باشید. ورزش علاوه بر تضمین سلامت قلب و عروق، می‌تواند خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان، از جمله سرطان روده بزرگ را کاهش دهد. در بیشتر روزهای هفته ۳۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط ​​داشته باشید.

مراقب وزن خود باشید. طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، وزن اضافی خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و همچنین سرطان‌های پستان (در زنان یائسه)، راست‌روده، مری، لوزالمعده و کلیه را افزایش می‌دهد.

الکل را محدود کنید و سیگار نکشید. اگر ترجیح می‌دهید الکل بنوشید، نوشیدن آن را محدود کنید. زنان روزانه بیش از یک بار و مردان بیش از دو بار نباید سراغ  نوشیدنی‌های الکلی با درصد الکل پایین بروند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین