حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

تنها راه درمان بیماری دارو نیست

1531898159 prescription photo

اندازه فونت:

هنوز هم کم نیستند پزشکانی که نقش فعالیت‌های بدنی در درمان بیماری‌های مزمن را دست کم می‌گیرند. نقش تحرک به جای تنها مصرف دارو در درمان بیماری یکی از موضوعات کنگره متخصصان بیماری‌های داخلی آلمان است.

 به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، شهر ویسبادن آلمان از تاریخ چهارم تا هفتم ماه مه میزبان ۱۲۵امین کنگره متخصصان بیماری‌های داخلی این کشور است. یکی از موضوعاتی که در این کنگره به بحث گذاشته خواهد شد، موضوع اهمیت فعالیت بدنی و افزایش بازدهی جسمی در امر درمان است به ویژه درمان بیماری‌های مزمن. در این کنگره متخصصان نتایج پژوهش‌های خود را از جمله در مورد سلامتی قلب و عروق، تومورشناسی، بیماری‌های عفونی و دیابت معرفی می‌کنند.

کلاوس فوگل‌مایر، مدیر انجمن پزشکان بیماری‌های داخلی آلمان (DGIM) که امسال مدیریت کنگره متخصصان را به عهده دارد، در مصاحبه با روزنامه‌ی "فرانکفورتر روندشاو" می‌گوید، با اینکه پژوهش‌های بی‌شمار ثابت می‌کنند که فعالیت بدنی نقشی تعیین‌کننده در سلامتی ایفا می‌کنند اما همچنان در پزشکی مدرن تفکر غالب روش درمان بر پایه‌ی دارو و دستگاه‌های پزشکی است.

این متخصص بیماری‌های داخلی برای نمونه به بیماری مزمن انسدادی ریه  اشاره می‌کند که در آن عدم تحرک و نبود فعالیت بدنی وضعیت بیمار را بدتر می‌کند. استعمال دخانیات عامل این بیماری ریوی است که با تنگی راه‌های تنفسی و تغییراتی در ساختار عضله ریه و مجاری تنفسی همراه است.

به اعتقاد متخصصان و کارشناسان حوزه سلامت، بیش از پیش باید ضرورت ورزش و فعالیت بدنی را به اندازه درمان استوار بر دارو و دستگاه‌های پزشکی در بیماران تقویت کرد.

فوگل مایر که سرپرستی تحقیقی را با شرکت ۲۰۰۰ بیمار ریوی به عهده دارد، می‌گوید، اتفاقا نتایج تحقیقات و آزمایش‌ها در مورد بیماری‌های ریوی که در آن‌ها فعالیت‌های بدنی بیمار را به سرعت خسته و گوشه‌نشین می‌کنند، نشان می‌دهند که با فعالیت‌های بدنی مناسب، بیماران به موفقیت‌های قابل توجهی در درمان دست می‌یابند . به گفته‌ی او این بیماران اغلب از تنگی نفس رنج می‌برند و به همین دلیل از هرآنچه که منجر به تنگی نفس شود، پرهیز می‌کنند. به اعتقاد این متخصص این بی‌عملی اما منجر به ضعیف شدن ماهیچه‌ها در بافت‌های درگیر و وخیم‌تر شدن وضعیت بیمار می‌شود.

برخی کارشناسان بر این باورند که نسل بعدی بیماران را آسان‌تر می‌توان در مورد مزایای فعالیت‌های بدنی و تأثیر آن بر روی بهبود بیماری قانع کرد. دلیل آنها توجه بیشتر نسل جوان به بدن با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید، برای نمونه اپلیکیشن‌های نصب شده روی گوشی‌های هوشمند برای ضبط و سنجش عملکرد بدن و فعالیت‌های روزانه است.

موضوع نقش دیجتالیزه شدن در حوزه سلامت و بهبود بیماری‌ها یکی از موضوعات کنگره متخصصان  بیماری‌های داخلی در ویسبادن خواهد بود.

یکی از برنامه‌های کنگره‌ی متخصصان بیماری‌های داخلی آلمان برگزاری روزی برای بیماران است که در آن تلاش می‌شود، بازدیدکنندگان را با تازه‌ترین دستاوردهای علمی آشنا کنند. در این روز برنامه‌های متعددی برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده که از جمله می‌توان به برنامه‌هایی در مورد بیماری دمانس اشاره کرد که در حال حاضر ۷ / ۱ میلیون شهروند آلمانی به آن مبتلا هستند. برگزارکنندگان با نمایش یک تئاتر و برپایی میزگرد پرسش و پاسخ در پایان نشست خود تلاش خواهند کرد شهروندان را با تازه‌ترین دستادورهای علمی در این زمینه و همچنین در مورد مراقبت از این‌گونه بیماران آشنا کنند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین