حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

تفکیک سلول‌های سرطانی موجود در خون با دستگاه جدید

n83223526 72869119

اندازه فونت:

دستگاه جدیدی ساخته شده تا سلول‌های سرطانی را از خون جدا کند، این دستگاه عمل جداسازی انواع سلول‌های سرطانی در خونه را براساس اندازه‌شان انجام می‌دهد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از ساینس دیلی، با ورود دستگاه‌های جدید برای جداسازی سلول‌های سرطانی از جریان خون غالبا این تجهیزات گران قیمت بوده و در دسترس آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و بیمارستان‌ها نیستند اما این دستگاه جدید که توسط محققان دانشگاه ایلینویز آمریکا با همکاری دانشگاه فنی کویینزلند استرالیا ساخته شده، قیمت ارزانی دارد و نیازی به آماده سازی یا رقیق کردن نمونه خون ندارد.

این دستگاه از ویژگی مهاجرت درونی برای تفکیک سلول‌ها از جریان خونه استفاده می‌کند که براساس اندازه و هدایت آنها توسط میکروکانال‌های تعبیه شده در ساختار پلاستیکی استفاده می‌شود. در این سیستم، سلول‌ها براساس تفاوت‌های جزئی در اندازه‌شان که باعث جذب سلول‌ها به بخش‌های مختلف مایع می‌شود، جدا می‌شوند.

محققان برای بررسی عملکرد این دستگاه 10 سلول کوچک سرطانی را داخل نمونه‌های 5 میلی متری خون کردند و نمونه را از درون دستگاه عبور دادند. محققان توانستند 93 درصد سلول‌های سرطانی را در این آزمایش جدا کنند، این درحالیست که دستگاه‌های موجود در بازار بین 50 تا 80 درصد نرخ جداسازی‌شان است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین