حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

تغذیه درست به درمان بیماری آسم کمک می‌کند

57567547

اندازه فونت:

اگر شما به آسم مبتلا هستید، باید دور گوشت به ویژه گوشت فرآوری شده را خط بکشید. فراموش نکنید که نیترات و نیتریت موجود در کالباس، ژامبون، سالامی و انواع سوسیس آسم را تشدید می‌کنند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، هر حمله آسم می‌تواند به قیمت زندگی فرد مبتلا تمام شود. این بیماری مزمن التهابی، راه تنفس را تنگ می‌کند و تشنج ناشی از حمله می‌تواند آن چنان خطرناک باشد که هوایی به ریه نرسد. اکثر مبتلایان به آسم ناچارند تمام عمر را با دارو سپری کنند.

در کشورهای صنعتی از هر ده نفر، یکی به آسم مبتلاست. سازمان جهانی بهداشت می‌گوید حدود  ۲۳۰ میلیون نفر در سراسر دنیا از بیماری آسم رنج می‌برند. جمعیت جهانی آسم این تعداد را ۳۰۰ میلیون نفر می‌داند و از مرگ سالانه ۴۰۰هزار نفر در اثر این بیماری خبر می‌دهد.

اکنون آشکار شده که فرآورده‌های گوشتی مختلف می‌توانند خطرات آسم را افزایش دهند. گوشت‌های نمک سود و فرآوری شده حاوی نیترات هستند که نقشی کلیدی در گسترش التهاب تنفسی دارد. نیترات و هر ماده نگاهدارنده شیمیایی و مصنوعی می‌توانند ریه را تحریک یا قفسه سینه را تنگ کنند.

پژوهشگران کلینیک دانشگاه کپنهاک به این نتیجه رسیده‌اند که تغذیه درست، تاثیری مثبت و مستقیم روی بیماری آسم دارد. طبق تحقیق آنها، آن دسته از مبتلایان که آگاهانه از خوردن برخی مواد غذایی پرهیز می‌کنند و متقابلا به ورزش روی می‌آورند، احساس بهبودی بارزی دارند.

تغذیه صحیح به شکل ملموسی تنگی نفس، درد قفسه سینه و خس خس ریه را کاهش می‌دهد. نتیجه تحقیق پژوهشگران دانمارکی در کنگره بین‌المللی بیماری‌های تنفسی ارائه شده است.

 

تغذیه و ورزش

در این مطالعه، ۱۲۵ نفر در چهار گروه مختلف به مدت هشت هفته مورد آزمایش قرار گرفتند. یک گروه مواد غذایی سرشار از پروتئین دریافت کرد که به ایجاد تعادل در قند خون منجر شد.  در برنامه غذایی این گروه میوه و سبزی فراوانی وجود داشت.

 دومین گروه انواع ورزش‌ها را انجام داد و تمرینات فشرده‌ای را پشت سر گذاشت که ضربان قلب را افزایش می‌داد. گروه سوم، هم ورزش می‌کرد و هم رژیم غذایی خاصی داشت. گروه چهارم نه ورزش ‌کرد و نه از برنامه غذایی خاصی تبعیت کرد.

شرکت کنندگان در گروه دوم گرچه نتوانستند عملکرد ریه خود را بهبود بخشند اما تاثیر مثبت روی وضعیت آسم خود را تجربه کردند. این در حالی بود که بسیاری از بیماران می‌ترسیدند که مبادا ورزش کردن باعث حمله آسم شود.

بهترین نتیجه را گروهی گرفت که هم ورزش کرده بود و هم رژیم غذایی سالم داشت. آنها صرفا عملکرد جسمی خود را بهبود نبخشیدند بلکه علایم اسم در آنها ۵۰درصد کاهش یافت. به گفته محققان، ورزش و تغذیه مناسب می‌تواند جایگزین برخی از داروهای ضد آسم شود. البته هنوز شواهد علمی معتبری پیرامون ارتباط بین رژیم غذایی و اسم جود ندارد و برای قطعی کردن فرضیه تغذیه به مثابه درمان، به مطالعات بیشتری نیاز است.

در پژوهشی قدیمی‌تر، محققان پی برده بودند که خوردن سوسیس یا سایر گوشت‌های فرآوری شده به وخامت حال بیماران مبتلا به آسم می‌انجامد؛ طوری که تاثیر محصولات گوشتی در حمله آسم به مراتب از تاثیر سیگار، کمبود تحرک یا اضافه وزن بدتر است.

 

مصرف ویتامین د

بیماران آسمی باید دور آن دسته از مواد خوراکی را نیز که موجب التهاب می‌شوند، خط بکشند. مثلا از افزودنـی‌ها یا مواد نگاهدارنده‌ای که در کنسروها یا فست فودها وجود دارد یا رنگ‌های خوراکی مثل تارترازین دوری کنند. تارترازین همان رنگی است که نوشابه‌ها یا آب میوه‌ها را زرد یا نارنجی می‌سازد. سولفیت‌ها هم می‌توانند علت تشدید حمله آسم باشند. برای همین بیماران آسمی باید مراقب گلوتامات موجود در سوپ‌ها و سس‌های آماده باشند.

ویتامین د در مهار بیماری آسم نقش بسیار موثری دارد؛ ویتامینی که حتی به تکوین ریه در جنین و سلول‌های سیستم ایمنی کمک می‌رساند تا مانع فعال شدن واکنش‌های آلرژیک در بدن شوند. در عین حال ویتامین د کمک می‌کند که مکمل‌های دارویی حاوی کورتیزون اثربخشی بیشتری بر درمان آسم داشته باشند. 

آسم عوارض روانی نیز دارد و اکثر مبتلایان پیوسته در بیم خفگی به سر می‌برند. مطالعات نشان می‌دهند که غذا نقش مستقیمی در فراوانی حمله‌ها و تشنج‌ها دارد. برای همین کارشناسان توصیه می‌کنند که بیماران مبتلا، گوشت را از برنامه غذایی خود حذف کنند تا ضریب آسایش جسمی و روحی خود را بالا ببرند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین