حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

تشخیص دروغگویی با تعقیب حرکت عضلات چشم

050119 ts 50ya eye transplant feat

اندازه فونت:

محققان دانشگاه استرلینگ اسکاتلند نتیجه گرفته‌اند که هنگامی به افراد عکسی با چهره یک نفر آشنا را نشان می‌دهند، افراد در صورت دروغگویی نمی‌توانند واکنش طبیعی عضلات چشمی خود را پنهان کنند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از یورونیوز، روش تازه از آنالیز نگاه افراد به صفحه کامپیوتر حاوی عکس افراد آشنا و ناآشنا به دست آمده است.

دکتر آلیسا میلن، روانشناس، که رهبری تیم تحقیق را بر عهده دارد در این زمینه می‌گوید: "افسران پلیس به صورت روتین از عکس‌ها برای پیدا کردن هویت افراد بهره می‌برند. بعضی از شاهدان راستگو هستند اما بسیاری دیگر تلاش می‌کنند تا هرگونه آشنایی با افراد حاضر در عکس را انکار کنند. برای مثال شبکه‌های مجرمانه مثل گروه‌های تروریستی ممکن است این کار را انجام دهند تا هم‌تیمی‌شان را محافظت کنند یا یک قربانی ممکن است از این‌که مهاجم را شناسایی کند خیلی بترسد."

تجربه استفاده از روش جدید نشان می‌دهد عمده‌ی افراد اگر فردی را در تصویر بشناسند قادر به مخفی کردن واکنش غیرارادی عضلات چشمی نیستند و بلکه با تلاش بیشتر برای پنهان کردن آن "رد شناسایی" بیشتر نیز می‌شود.

پیشتر پلیس ژاپن از فناوری مشابهی برای تشخیص چهره و تعقیب عضلات چشم استفاده کرده بود. با آن سیستم کنترلی، تایید هویت و شناسایی هر فرد تنها در ۳ دهم ثانیه صورت می‌گرفت که روشی منحصر به فرد در جهان به حساب می‌آید.

محققان در دانشگاه استرلینگ در پروژه خود از همکاری متخصصان سیستم تشخیص هویت در دانشگاه فوکویامای ژاپن برخوردار بوده‌اند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین