حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

اهمیت هر دو عدد فشار خون برای پیش‌بینی خطر سکته

1p0uqpiz

اندازه فونت:

طبق تحقیقات جدید، هر دو عدد فشار خون اعم از سیستولیک و دیاستولیک در صورت بالا بودن میتوانند منجر به سکته مغزی و حمله قلبی شوند. برای همین است که خواندن هر دو عدد، برای کنترل فشار خون بالا بسیار مهم است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، فشار خون سیستولیک، عدد بیشتر و فشار خون دیاستولیک عدد کمتر است. بنا بر جدیدترین دستورالعمل‌های انجمن قلب آمریکا، عدد طبیعی فشار خون سیستولیک در حالت استراحت ۱۲۰ و عدد طبیعی فشار خون دیاستولیک ۸۰ است. فشار خون سیستولیک بیش از ۱۳۰ میلیمتر جیوه و دیاستولیک بیش از ۸۰ میلیمتر جیوه، تحت عنوان فشار خون بالا شناخته میشود.

پزشکان معمولا با تمرکز روی عدد سیستولیک، بر بالا بودن فشار خون نظارت میکنند ولی تحقیقات جدید که نتایج آنها در مجله New England منتشر شده، تاکید دارند که هر دو عدد فشار خون برای پیش‌‌‌‌‌بینی بیماری‌‌های قلبی و سکته مغزی مهم است.

محققان تاثیر فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را بر انواع شرایط پزشکی مانند انفراکتوس میوکارد، سکته مغزی ایسکمیک و یا سکته مغزی هموراژیک یا (خونریزی دهنده) تجزیه و تحلیل کرده‌‌ و دریافته‌اند که هر دو عدد به طور مستقل با خطر حمله قلبی و سکته مغزی ارتباط دارند.

گفتنی است بیماری‌های قلبی و سکته مغزی از مهمترین علل مرگ و میر در سراسر جهان هستند. بنا به اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، در ایالات متحده سالانه بیش از ۶۰۰ هزار نفر در اثر بیماری قلبی جان خود را از دست می‌‌‌‌دهند. این در حالی است که تقریبا یک چهارم از مرگ و میرهای ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی قابل پیشگیری است.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین