حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

افزایش احتمال ابتلا به فراموشی با کم شنوایی

2071

اندازه فونت:

کم‌شنوایی فشار زیادی به مغز وارد می‌کند، فعالیت‌های طبیعی آن را مختل کرده و بیماری‌هایی از جمله افسردگی و دمانس را به‌وجود می‌آورد.

 به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، ناشنوایی یا کم شنوایی معمولا جزو بیماری‌هایی هستند که آدم‌ها در مورد آنها خیلی غفلت می‌کنند. به گفته متخصصان، در نتیجه این غفلت، حدود ۴۶۰ میلیون انسان در دنیا از ضعف شنوایی رنج ‌می‌برند ولی فقط تعدادی از آنها به فکر درمان می‌افتند.

به عقیده پزشکان ضعف شنوایی در سنین بالا تاثیرات جبران ناپذیری روی سلامتی انسان دارد. کم‌شنوایی یا شنوایی سنگین می‌تواند خطر ابتلا به دمانس یا فراموشی را بین ۲ تا ۵ برابر بالا ببرد.

این درست است که با بالارفتن سن، ارگان‌های مختلف بدن تحلیل می‌روند. اما مسئله این است که فقط افراد معدودی شروع ضعف شنوایی خود را تشخیص می‌دهند عده‌ زیادی کم کم به داشتن گوش سنگین عادت می‌کنند و آن را دست‌کم می‌گیرند.

بعضا دوستان یا افراد خانواده در مورد اینکه شنوایی شخص در حال تحلیل رفتن است به او هشدار می‌دهند، اما این لزوما کافی نیست تا او گام اصلی برای درمان را بردارد.

 

 شنوایی سنجی یک بار در سال

از آنجایی که شنیدن یکی از مهمترین حواس پنجگانه انسان است و برای مکان‌یابی و امنیت در ترافیک شهری بسیار اهمیت دارد، باید سالی یک بار برای سنجش شنوایی به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرد.

 شنوایی‌سنجی تنها راه تشخیص و درمان به‌موقع ضعف شنوایی است. پزشکان بر این نظر هستند که ناشنوایی و کمشنوایی قابل اصلاح نیستند. سلول‌های عصبی گوش داخلی مانند دیگر سلول‌های عصبی بدن قابل ترمیم نیستند. حتما شنیده‌اید که وقتی یک گوش نمی‌شنود، گوش دیگر کار گوش از کار افتاده را انجام می‌دهد.

کارشناسان اما می‌گویند این نظر اشتباه و خطرناک است. وقتی یک گوش توانایی شنیدن را از دست می‌دهد، بر مغز فشار اضافه وارد می‌شود تا وظیفه شنیدن را در گوش سالم تنظیم و یک ‌دست کند.

 

خوب می‌شنوی، پس سالم می‌مانی

توانایی شنیدن لازمه زندگی اجتماعی و ارتباط با دیگران است. طرد شدن از اجتماع و به تبع آن افسردگی و فراموشی می‌توانند معلول ضعف شنوایی باشند.

تلاش مغز برای جبران ضعف شنوایی یک گوش و تنظیم قدرت شنوایی بر مغز انسان فشار زیادی وار می‌آورد. در اثر این فشار، دیگر تواناییهای مغز به شدت تحت تاثیر قرارمی‌‌گیرند و احتمال ابتلا به بیماری دمانس ۲ تا ۵ برابر بیشتر می‌شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین