حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

اشتباه کارخانه داروسازی؛ عامل پرمویی کودکان

108521829 hi045433438

اندازه فونت:

چندین کودک در اسپانیا در اثر تجویز داروی اشتباه دچار پرمویی شدید و رویش غیرطبیعی مو شبیه به "سندروم گرگینه یا گرگ‌نما" شدند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، در افسانه های اروپایی گرگینه موجودی شبیه آدم است اما در زیر نور ماه به گرگ تبدیل می‌شود، آدمی که صورت و بدنش پوشیده از مو است، به همین دلیل به بیماری پرمویی شدید، "سندروم گرگینه یا گرگنما" هم گفته می‌شود.

مقامات اسپانیا با اعلام این خبر می‌گویند که ۱۷ مورد این بیماری در مناطق کانتابریا، والنسیا و گرانادا، گزارش شده است.

به گفته مسئولان بهداشتی عوارض پرمویی در این کودکان پس از آن ظاهر شده که به این کودکان داروهایی برای مشکلات گوارشی و معده تجویز شد، اما این داروها حاوی موادی بودند که برای درمان ریزش مو استفاده می‌شده است.

مادر یکی از این کودکان می‌گوید: "پیشانی، گونه‌ها، بازوها و دست و پاهای پسرم پر از مو شد... خیلی ترسناک بود."

 بر اساس تحقیقات متخصصان موسسه دولتی دارو و محصولات پزشکی اسپانیا به این کودکان برای درمان مشکل ریفلاکس اسید معده، دارویی تجویز شده که تصویر می‌شده "آمپرازول" است بعد مشخص شده که این دارو حاوی مینوکسیدیل minoxidil است که باعث تحریک و افزایش رشد موها می‌شود.

بر اساس گزارشی که در سایت این موسسه منتشر شده است این دارو به وسیله یک کارخانه داروسازی در مالاگای اسپانیا تولید شده است.

اولین موارد در ماه ژوئیه گزارش شد و بلافاصله دستور جمع‌آوری این دارو از بازار صادر شده است.

وزارت بهداشت اسپانیا روز چهارشنبه ۲۸ اوت، اعلام کرد که مقداری از داروی درمان ریزش مو در اثر "خطای داخلی" شرکت تولید کننده، برچسب اشتباهی خورده بوده و به جای داروی معده به بازار عرضه شده بود.

تحقیقات در این زمینه ادامه دارد و مرکز توزیع داروی این شرکت دارویی که مرتکب این اشتباه شده، همچنان تعطیل است.

به مادر و پدرهای این کودکان گفته شده که عوارض پرمویی با قطع دارو به تدریج در طول چند هفته برطرف خواهد شد و موهای اضافه خواهد ریخت.

 

دارو را متوقف کن

آمایا، یک مادر جوان به روزنامه اسپانیایی ال موندو گفت که اوایل سال جاری "وقتی رویش مو روی صورت دختر ۲۲ ماهه‌اش شروع شد او به شدت به وحشت افتاد."

آمایا فورا با پزشک متخصص اطفال تماس گرفت و توضیح داد که به دخترش شربتی داده است که به او گفته شده بود آمپرازول است و داروی معده است.

به او گفته شد که مصرف دارو را متوقف کند. او شیشه دارو را در یخچال نگهداشته بود، که بعدها پس از بررسی دارو متوجه شدند که به جای آمپرازول حاوی مینوکسیدیل است.

یک مادر دیگر هم به این روزنامه گفته است که پسر شش ماهه اش آبروهای پرمویی مثل بزرگسالان پیدا کرده بود. این کودک هم از همین شربت معده مصرف می‌کرده است.

استفاده کودکان از داروی مقابله با ریزش مو باعث رشد غیرطبیعی مو در جاهای مختلف بدن کودکان و پرمویی شدید در آنها شده است.

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین