حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

آنتی‌بیوتیکی از دماغ محققان جنگی میکروبی را کشف کردند که در مجرای بینی ما در جریان است و در آن از آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده می‌شود

190r1m0q2jpq5jpg2

اندازه فونت:

 معمولا اینطور است که دارو در بینی ناپدید می‌شود ( کنایه از مصرف مواد مخدر از بینی) اما حالا یک تحقیق جدید دارویی را نشان می‌دهد، که از بینی انسان ظهورکرده است؛ ترکیبی که توسط یک گونه از باکتری‌های درون بینی انسان تولید می‌شود تا میکروبی را بکشد که سالانه باعث مرگ هزاران انسان می‌شود. «این کشف تاکید دیگری است بر این مسئله که ما برای حل مسئله مقاومت آنتی‌بیوتیک علاوه بر اصلاح مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها باید در طبیعیت به دنبال حل مشکلاتی باشیم که از خود طبیعت ناشی شده‌اند.» این را « اندرو رید» زیست‌شناس تکاملی دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا که در این مطالعه دخیل نبوده است می‌گوید. 

به گزارش دانشمند‌ آنلاین نتایج این پژوهش که در وب سایت ساینس منتشر شده است نشان می‌دهد؛ که تحقیق بیشتر روی نبرد میان باکتری‌های در بدن ما ممکن است نه تنها منجر به کشف آنتی‌بیوتیک‌ها بیشتر بلکه یک دسته جدید از دارو‌ها شود. «آندریاس پشل» باکتری شناس دانشگاه توبینگن در آلمان در بینال علم و سیاست‌گذاری گفت که:« ما یک مفهوم جدید برای کشف دارو‌های جدید کشف کرده‌ایم». او اضافه کرد :« ما فعلا دریافته‌ایم که حداقل بینی انسان منبعی غنی برای یافتن آنتی‌بیوتیک است و من مطمئنم که دارو‌های جدیدی آن‌جا پیدا خواهد شد».  بشل و دیگر باکتری شناس «برنارد کریسمر» از همان دانشگاه شروع به تحقیق در این نکته کردند که چرا تقریبا یک سوم افراد گونه‌ای از باکتری به نام Staphylococcus aureus را در بینی خود دارند. این باکتری در غالب اوقات بی خطر است اما در برخی موارد اگر وارد زخم‌ها باز و بزرگ شود می‌تواند باعث عفونت شود. مخصوصا سویه مقاوم و بیمارستان نشین این باکتری که به MRSA برای استافیلوکوکس آئورس مقاوم به متی‌سیلین یک مشکل بهداشتی بزرگ است و سالانه منجر به مرگ هزاران نفر می‌شود.

یک باکتری به نام Staphylococcus lugdunensis نوعی آنتی‌بیوتیک برای مبارزه با دیگر باکتری‌های می‌سازد و محققان موفق شدند این آنتی‌بیوتیک را در آزمایشگاه سنتز کنند، ترکیبی که آن‌ها اسم «لوگدونین» را روی آن نهاده‌اند

  نتایج بررسی‌های پشل و کریسمر نشان داد که بینی محل خیلی دنج و راحتی برای باکتری‌های نیست و چیزی جز نمک و کمی منابع غذایی آنجا پیدا نمی‌شود. این شرایط باعث ایجاد یک مسابقه بر سر منابع می‌شود. نتیجه نشان داد یک باکتری دیگر به نام Staphylococcus lugdunensis نوعی آنتی‌بیوتیک برای مبارزه با دیگر باکتری‌های می‌سازد و موفق شدند این آنتی‌بیوتیک را در آزمایشگاه سنتز کنند، ترکیبی که آن‌ها اسم «لوگدونین» را روی آن نهاده‌اند. همچنین مقاله منتشر شده از این کشف نشان می‌دهد، این آنتی‌بیوتیک جدید روی سویه مقاوم آستافیلوکوکس آئورس را MRSA هم موثر است. به این ترتیب این تحقیق علاوه بر کشف یک آنتی‌بیوتیک جدید روشی برای کشف و جستجو برای آنتی‌بیوتیک‌ها را معرفی کرده است که ممکن است منجر به نجات جهان از مقاومت آنتی‌بیوتیکی شود، رخدای که در سال‌های اخیر سرعت یافته و از آن به عنوان یکی از بزرگترین تهدید‌ها علیه انسان سخن به میان می‌آید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین