حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

چگونه سن درختان را تشخیص دهیم

9719925125246185492219722224155751691452

اندازه فونت:

بعضی از درختان کمتر از صد سال عمر می‌کنند و برخی دیگر صدها سال عمر می‌کنند. شاید برای بسیاری از افراد این سوال مطرح باشد که چگونه می‌توان سن درخت را تشخیص داد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از scienceabc، برای تشخیص سن یک درخت تنها روش مطمئن این است که بدانید نهال آن درخت کی کاشته شده است اما حلقه‌های رشد درختان نیز دلیل خوبی برای تشخیص سن آن هستند. برای شمارش تعداد حلقه‌های یک درخت خشک یا قطع شده باید تعداد حلقه‌های روی تنه آن را شمرد، مثلا اگر ده حلقه باشد یعنی سن آن ده سال بوده است. این روش که تنها 500 سال است به کمک انسان‌ها برای محاسبه سن درختان آمده است، تعداد حلقه‌های روی تنه درخت را اصل قرار می‌دهد.

 اما برای شمارش سن درختان زنده می‌توان از ابزار مته مانندی کمک گرفت و با فروکردن آن به مرکز درخت به اندازه 20 درصد و نمونه برداری از آن حلقه‌ها را شمرد.

ضمن اینکه این ابزار استوانه‌ای شکل، آسیبی به درخت نمی‌زند و بوسیله آن می‌توان اطلاعات مفیدی درباره موقعیت‌های محیطی آن منطقه و درخت به دست آورد. برای مثال سالی که با خشکسالی سپری شده باشد موجب می‌شود تا حلقه‌های روی تنه درخت بسیار نازک باشد اما سالی که باران فراوان باریده باشد، ضخامت حلقه‌ها بیشتر خواهد شد. این تفاوت به هنگام خشکسالی و بارندگی موجب می‌شود تا بتوان تغییرات آب و هوای ان منطقه را تخمین زده و اقدامات لازم را پیش بینی کرد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین